25.11.2020
PL EN
01.10.2020 aktualizacja 01.10.2020

Białystok/ W przyszłym roku ma zostać otwarte obserwatorium astronomiczne UwB

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Obserwatorium astronomiczne z planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, którego budowa już się zakończyła, ma być otwarte w przyszłym roku - poinformowała uczelnia w czwartek. Obecnie trwa przetarg na wyposażenie tego miejsca.

Obserwatorium powstało w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, jego budowa rozpoczęła się w wiosną 2019 roku. Jak poinformowały w czwartek na konferencji prasowej władze Uniwersytetu w Białymstoku, budowa już się zakończyła, a uczelnia ma pozwolenie na użytkowanie budynku. Koszt budowy wyniósł ponad 8,4 mln zł.

Obecnie trwa przetarg na wyposażanie obserwatorium, którego rozstrzygnięcie przewidziano na połowę października. Na wyposażenie obiektu uczelnia pozyskała dotację z budżetu województwa podlaskiego w wysokości 1,3 mln zł. W czwartek władze UwB i województwa podpisały umowę w tej sprawie.

Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, obserwatorium to kolejny etap budowy kampusu, który - jak podkreślił - "podnosi prestiż uniwersytetu jako miejsca, które daje studentom studiowania na najwyższym, europejskim poziomie". Dodał, że budowa obserwatorium z planetarium była niezbędna, bo uzupełnia wydział fizyki, ale będzie też dostępna dla mieszkańców miasta i regionu.

Ciborowski mówił, że dzięki dotacji, wyposażenie będzie na "poziomie europejskim". "Będzie można patrzeć w gwiazdy z pełnym przekonaniem, że się je doskonale widzi. To nie będzie zabrudzenie teleskopu, tylko prawdziwe gwiazdy" - przekonywał rektor.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że to wyjątkowa inwestycja i bardzo ważna nie tylko dla uniwersytetu, ale także dla mieszkańców zarówno tych starszych, jak i młodszych. Dodał, że trzeba dążyć do tego by wyposażenie takiego miejsca było na najwyższym poziomie, stąd województwo chętnie wsparło uczelnię w tej kwestii.

Obserwatorium to sześciokondygnacyjny budynek. Na drugim piętrze znajdzie się kameralne planetarium na ponad 30 miejsc. Natomiast samo obserwatorium znajduje się na najwyższym piętrze, przykryte jest specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Tu ma się znaleźć m.in. duży teleskop zwierciadlany. Władze UwB przewidują, że obserwatorium zostanie otwarte w lutym przyszłego roku.

W ramach tej samej inwestycji w pobliżu planetarium powstaje gmach biblioteki uniwersyteckiej, który ma być gotowy w pierwszym kwartale 2021 roku. Koszt całej inwestycji to blisko 38 mln zł. Jak informowały wcześniej władze uczelni, pieniądze na budowę biblioteki i planetarium pochodzą ze środków własnych uczelni oraz ze środków przyznanych przez resort nauki.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020