Historia i kultura

Gruzja/ Powstała trójwymiarowa rekonstrukcja term rzymskich sprzed 2 tys. lat

Autorzy rekonstrukcji: R. Karasiewicz-Szczypiorski, J. Kaniszewski.
Autorzy rekonstrukcji: R. Karasiewicz-Szczypiorski, J. Kaniszewski.

Z dwóch przebieralni, atrium, trzech pomieszczeń kąpielowych z basenami i pieca, znajdującego się za nimi w tylnej części kompleksu - składały się termy w rzymskiej twierdzy Apsaros (dzisiejsze Gonio) koło Batumi w Gruzji. Archeolodzy na podstawie wieloletnich badań wykonali ich trójwymiarową rekonstrukcję.

Gonio jest dziś jedną z większych atrakcji turystycznych w okolicach Batumi - kurortu, o którym pół wieku temu śpiewały Filipinki. Apsaros (bo pod taką nazwą twierdza była znana wśród starożytnych) to dziś malownicze ruiny. Świetnie zachowały się jedynie fortyfikacje. Ich wnętrze to w większości pusta przestrzeń, gdzieniegdzie widoczne są zarysy fundamentów dawnych konstrukcji. To właśnie tam, pod ziemią, znajdują się pozostałości po starożytnych termach.

Naukowcy z Instytutu Archeologii UW i z Muzeum i Rezerwatu Gonio-Apsarus w Batumi odkryli pozostałości po budynku term w Gonio w 2014 r. Rok później, poszerzając teren badań, natknęli się na mozaikę, która zdobiła część wewnętrznych pomieszczeń. Teraz, na podstawie długich analiz, zaprezentowali wstępną trójwymiarową rekonstrukcję rzymskich term garnizonowych z pocz. II w., czyli okresu, w którym władał cesarz Trajan.

Jak opisuje jeden z autorów rekonstrukcji i szef badań ze strony polskiej prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski (drugim jest Jakub Kaniszewski), wejście do term wiodło przez atrium, czyli niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne. Po lewej i po prawej od niego znajdowały się przebieralnie. Natomiast na wprost na podwyższeniu mieściła się właściwa strefa kąpielowa. Były to trzy pomieszczenia - z basenami z wodą zimną, ciepłą i gorącą. Podłogi były usytuowane nieco wyżej ze względu na hypokaustyczny (podpodłogowy) system ogrzewania.

Najlepiej zachowane mozaiki udało się odkryć w 2015 r. Zdobiły one podłogę w sąsiedztwie pierwszego z basenów. Same baseny obłożono zaprawą, w której skład wchodził tłuczeń ceramiczny. Dzięki temu miała właściwości wodoodporne, a przy tym był to surowiec bardzo tani. „Mimo że w różnych krajach wokół Morza Śródziemnego odkryto wiele mozaik podłogowych, to znalezisko z Gonio należy jednak uznać za wyjątkowe. Jest to jeden z nielicznych przykładów odkrycia luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej przez wojsko na własne potrzeby” - wyjaśniał wówczas prof. Karasiewicz-Szczypiorski.

Z term korzystał cały rzymski oddział stacjonujący w Apsaros. W późniejszym okresie, w czasach panowania Hadriana (117-138), w ich miejscu powstał dom dowódcy garnizonu rzymskiego, a termy zaadoptowano do jego prywatnego użytku. Nowe (większe) termy dla żołnierzy wykonano w niewielkiej odległości od tych z pocz. II w.

W tym roku z powodu pandemii polscy archeolodzy nie pojechali do Gruzji. Mogli ten czas jednak spędzić opracowując materiał z poprzednich sezonów badawczych. W ostatnich miesiącach powstała na przykład rekonstrukcja term. Do jej opracowania wykorzystano m.in. informacje gromadzone w ramach projektów sfinansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i resortu nauki.

"Za kilka miesięcy, dzięki kolejnym rekonstrukcjom udostępnionym w internecie, będzie możliwe zwiedzanie polsko-gruzińskich wykopalisk bez wychodzenia z domu. Planujemy upublicznić więcej trójwymiarowych rekonstrukcji budynków fortu w Apsaros" - zapowiada szef badań.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera