04.12.2020
PL EN
29.06.2020 aktualizacja 29.06.2020

NAWA rozstrzygnęła drugą edycję Programu im. Iwanowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła drugi nabór wniosków o stypendia w Programie im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Do renomowanych ośrodków naukowych za granicą wyjedzie 66 najlepszych doktorantów, którzy otrzymali stypendia na pokrycie kosztów pobytu za granicą.

Stypendystów wyłoniono spośród 228 osób, które złożyły wnioski.

"Stypendia NAWA dają młodym naukowcom już na starcie ich kariery naukowej możliwość rozwijania międzynarodowej współpracy – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA, cytowana w przesłanym PAP komunikacie. – Dla doktorantów to także wyjątkowa okazja do pracy nad częścią doktoratu czy prowadzenia badań naukowych w ośrodku, który jest najlepszy na świecie w danej dziedzinie nauki".

Spośród laureatów drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej największa grupa to badacze nauk przyrodniczych (28), następnie inżynieryjnych i technicznych (23) oraz medycznych (7). Z kolei cieszące się największą popularnością kierunki wyjazdów wśród młodych naukowców to: Stany Zjednoczone (18), Włochy (8), Niemcy (7), Szwajcaria (4), Wielka Brytania (4), Dania (3) i Francja (3).

Wśród stypendystów NAWA znalazło się 41 kobiet i 25 mężczyzn.

Jak przypomniano w komunikacie, celem programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej doktorantów polskich uczelni przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w najlepszych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy pozwalają im na włączenie się w pracę uznanych zespołów naukowych i realizację projektów pod opieką wybitnych naukowców z zagranicy.

W ramach pierwszej edycji NAWA sfinansowała naukowe pobyty w zagranicznych ośrodkach 69 doktorantom.

Wyniki naboru drugiej edycji Programu im. Iwanowskiej znajdują się na stronie NAWA.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020