
Po 90 dniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie otworzyło się Centrum Nauki Kopernik - przekazał w środę stołeczny magistrat. Na wystawy obecnie może wejść o połowę mniej osób niż zwykle.
Jednak w związku z obecną sytuacją, w całym budynku obowiązują nowe zasady zwiedzania. Trzeba mieć zasłonięte usta i nos, zachować bezpieczną odległość od innych, dezynfekować ręce oraz poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania.
Jak przekazał ratusz, w budynku Centrum dostępne są dozowniki z preparatem dezynfekującym, a w strefie wejścia na wystawy umieszczono automaty, w których można kupić maseczki. Na podłodze znajdują się także oznaczenia, które pomogą "wyczuć" odpowiednią odległość - zalecana jest nie mniejsza niż 2 metry od innych, a strzałki wskazują kierunek zwiedzania. Na wystawy obecnie może wejść o połowę mniej osób. Zwiększona została też odległość między eksponatami.
Ponadto w sali projekcyjnej Planetarium (otwarte od 11 czerwca) miejsca trzeba będzie zajmować naprzemiennie. Obok siebie będą mogły siedzieć tylko rodziny i osoby przebywające ze sobą na co dzień. Zamknięte pozostaną: Teatr Robotyczny oraz laboratoria. Teatr Wysokich Napięć jest otwarty, ale na razie nie będzie w nim pokazów.
Eksponaty oraz powierzchnie często dotykane zostały pokryte specjalną powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i grzybami. Pozwala to zachować czystość bez konieczności ciągłego dezynfekowania. Poprawia też jakość powietrza wewnątrz budynku.
W CNK ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone są również źródełka wody pitnej, szatnie (można korzystać z szafek samoobsługowych) oraz suszarki do rąk w toaletach (do dyspozycji są jednorazowe papierowe ręczniki). (PAP)
nmk/ jann/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.