Poziom cholesterolu spada na Zachodzie, a wzrasta w Azji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poziom złego cholesterolu wyraźnie spada wśród mieszkańców Europy Północno-Zachodniej, Ameryki Północnej i Australazji, a wzrasta w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej - wynika z raportu opublikowanego w piśmie „Nature”.

Badania prowadzone były przez naukowców z Imperial College London, którzy w latach 1980-2018 zbierali dane dostarczane przez badaczy z 200 krajów. Informacje dotyczyły 102,6 mln osób.

Wysoki poziom cholesterolu odpowiada za blisko 3,9 mln zgonów na świecie. Połowa z nich ma miejsce w Azji (Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej).

W latach 80. najwyższy poziom cholesterolu występował m.in. w Belgii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii czy na Malcie. Obecnie są to takie kraje jak Malezja, Filipiny, Tajlandia czy Tokelau.

W Chinach, gdzie w latach 80. poziom cholesterolu określano jako jeden z najniższych, w ciągu ostatnich 39 lat odnotowano jeden z największych wzrostów.

„Po raz pierwszy obserwujemy najwyższy poziom cholesterolu LDL poza światem zachodnim. Odpowiedzialne jest za to m.in. bardziej powszechne stosowanie statyn w bogatszych krajach. Leki te nie są tak często stosowane w biedniejszych częściach świata” – mówi prof. Majid Ezzati, autor raportu.

Źródło: DOI: 10.1038/s41586-020-2338-1 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera