04.12.2020
PL EN
31.03.2020 aktualizacja 31.03.2020

Badanie: jakie drzewa najlepiej sadzić, żeby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaawansowany przewodnik na temat tego, które gatunki drzew najlepiej niwelują zanieczyszczenia powietrza przy drogach, m.in. dla urbanistów i architektów zieleni opracowali naukowcy z brytyjskiego University of Surrey.

W magazynie „npj Climate and Atmospheric Science” specjaliści w dziedzinie zanieczyszczeń z uniwersyteckiego Global Centre for Clean Air Research (GCARE) dokonali przeglądu badań na temat wpływu zielonej infrastruktury (drzew i żywopłotów) na skażone powietrze. Analiza wykazała, że istnieje wiele dowodów na to, że zieleń może zmniejszać stężenie zanieczyszczeń poprzez bezpośrednie ich wychwytywanie – osadzają się one wtedy na powierzchni roślin.

Naukowcom udało się zidentyfikować 12 cech 61 gatunków drzew, które sprawiają, że są one szczególnie efektywne jako bariery przeciwko zanieczyszczeniom. Wśród tych właściwości są m.in. małe liście, duże zagęszczenie ulistnienia, długie okresy utrzymywania się liści (zimozielone lub półzimozielone) oraz mikrocechy, jak owłosienie listowia.

Badacze zwracają uwagę, że skuteczność roślin w oczyszczaniu powietrza różni się w zależności od tego, gdzie się je sadzi – czy jest to głęboki kanion uliczny tworzony przez ściany równoległych budynków oraz powierzchnię ulicy (jak np. ulica w centrum miasta), czy też kanion płytki (np. osiedlowa uliczka) lub sąsiedztwo otwartej drogi. Aby pomóc mieszkańcom w podejmowaniu złożonych decyzji, np. co najlepiej posadzić przy drodze w pobliżu szkoły stanowiącej średniej wielkości kanion uliczny, przygotowano wybór roślin.

„Zaczynamy zdawać sobie sprawę z faktu, że zanieczyszczenie powietrza i jego wpływ na ludzkie zdrowie i zdrowie planety jest kluczowym zagadnieniem naszych czasów. Skażenie powietrza odpowiada za jeden na dziewięć zgonów rocznie, a ta liczba może wzrosnąć w związku z prognozowanym wzrostem populacji” – ostrzegł prof. Prashant Kumar, dyrektor GCARE.

Wykorzystanie zielonej infrastruktury jako fizycznej bariery między ludźmi a polutantami pochodzącymi z dróg to obiecujący sposób chronienia się przed niszczącym wpływem brudnego powietrza – podkreślił badacz. „Mamy nadzieję, że nasz szczegółowy poradnik po gatunkach roślin i zalecenia, jak je sadzić i wykorzystywać, będą pomocne każdemu, kto chciałby zgłębić ten sposób walki z zanieczyszczeniami” – zakończył. (PAP)

mrt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020