Błędne informacje na temat szczepionek łatwo dostępne online

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Błędne informacje nt. szczepionek są łatwo dostępne online. Praktycznie wszyscy rodzice natkną się w internecie na negatywne informacje dotyczące konieczności i celowości szczepienia dzieci - twierdząnaukowcy z Uniwersytetu Otago (Nowa Zelandia).

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma „Vaccine” (http://dx.doi.org/10.1016/j.vaccine.2020.02.041).

Główna autorka publikacji dr Lucy Elkin z University of Otago (Wellington) twierdzi, że negatywne informacje o szczepionkach nadal są bardzo szeroko rozpowszechnione, a więc i łatwo dostępne, w Google, na Facebooku oraz w serwisie YouTube. Dzieje się tak pomimo podejmowanych przez te platformy prób, których celem jest lepsza kontrola błędnych informacji i szybsze wyłapywanie ich za pomocą zmian algorytmów i obowiązujących wszystkich uczestników zasad.

Aby uzyskać informacje na temat szczepionek, naukowcy przeszukali trzy wielkie platformy internetowe. Starali się wiernie odzwierciedlać frazy, które wpisują prawdziwi rodzice w „prawdziwym życiu”.

Jak się okazało, podczas gdy większość stron internetowych zaproponowanych przez Google (80 proc.), a także większość filmów opublikowanych na YouTubie (75 proc.) zawierała pozytywne informacje na temat szczepionek, to połowa stron na Facebooku przedstawiała szczepionki w negatywnym świetle.

„Rodzice natykają się na nieprawdziwe informacje o szczepieniach na wielu różnych stronach i w wielu filmach, ale na Facebooku jest to najbardziej widoczne i spolaryzowane” - wyjaśnia Elkin.

Jak mówi, to kroki podjęte przez same platformy w celu zmniejszenia ilości dezinformacji o szczepionkach prawdopodobnie poprawiły jakość informacji dostępnych w Google i YouTube.

„Duży odsetek negatywnych treści na Facebooku może wynikać z odmiennego stopnia i mechanizmu cenzurowania nieprawdziwych wiadomości” - dodaje.

„Facebook twierdzi, że celem jego platformy jest +budowanie społeczności+ i +łączenie z innymi+. Może to oznaczać, że platforma ta celowo jednoczy ludzi o podobnych poglądach na temat szczepień i dlatego nie interesuje jej cenzurowanie negatywnych informacji na ten temat” - uważa badaczka.

„Jest to o tyle istotne, że zazwyczaj podczas przeglądania czegokolwiek w Internecie zapamiętywana jest historia wyszukiwania danej osoby i w przyszłości generowane będą dla niej podobne treści. Osoby poszukujące informacji o szczepionkach na Facebooku, które częściej napotykają na treści negatywne, podczas kolejnych wyszukiwań na dowolnej innej platformie, mogą z dużym prawdopodobieństwem otrzymać podobne informacje” - wyjaśnia.

Dr Elkin mówi, że wysoki poziom krytycznych informacji na temat szczepionek na Facebooku jest niepokojący, ponieważ - jak wskazują dowody - właśnie tu często szukają porady osoby niezdecydowane co do szczepienia swoich dzieci.

„Ważne jest, aby agencje promujące szczepionki dołożyły wszelkich starań, aby zmaksymalizować swoją obecność online i aby rodzice, którzy wahają się, czy zaszczepić swoje dzieci, czy nie, napotykali w internecie jak najwięcej informacji opartych na dowodach” - podsumowuje autorka omawianej pracy. (PAP)

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera