Wysokie ciśnienie to zaskakująco częsty problem młodych sportsmenek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemal połowa badanych sportsmenek z dwóch amerykańskich uniwersytetów ma wyższe niż normalnie poziomy ciśnienia krwi – informuje strona internetowa Światowego Kongresu Kardiologii, który w tym roku wobec pandemii COVID-19 będzie miał charakter wirtualny.

Choć uprawiający sport studenci szkół wyższych mogą się wydawać osobami w szczytowej formie, wielu z nich może być narażonych na znaczne ryzyko sercowo-naczyniowe.

„Przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących serc kobiet uprawiających sport i czynników ryzyka, które mogą prowadzić do zachorowalności i umieralności z przyczyn kardiologicznych w tej grupie” - powiedział dr Cecil Rambarat, kardiolog z University of Florida i główny autor badania. „Ta praca daje nam podstawę, dzięki której możemy badać serca uprawiających sport studentek i porównywać je z sercami sportowców płci męskiej”.

W ramach badania zebrano dane od 329 młodych kobiet uprawiających sport na University of Florida lub University of Georgia. Ciśnienie krwi każdej uczestniczki było mierzone w ramach badania lekarskiego.

Badacze sklasyfikowali ciśnienie krwi sportsmenek zgodnie z wytycznymi ACC / AHA, dotyczącymi wysokiego ciśnienia krwi u dorosłych, definiując normalne ciśnienie krwi jako skurczowe poniżej 120 mm Hg i rozkurczowe poniżej 80 mm Hg; podwyższone ciśnienie krwi jako skurczowe 120-129 mm Hg i rozkurczowe poniżej 80 mm Hg; I stopień nadciśnienia jako ciśnienie skurczowe 130–139 mm Hg i rozkurczowe 80–89 mm Hg a II stopień nadciśnienia jako skurczowe 140 lub więcej mm Hg i rozkurczowe 90 lub więcej mm Hg.

Analiza wykazała, że 47 proc. sportsmenek miało ciśnienie krwi przekraczające normalny poziom, co jest odsetkiem znacznie wyższym, niż 5-10 proc., którego można by oczekiwać w ogólnej populacji kobiet w wieku studenckim. Spośród tych kobiet z nieprawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego 61 proc. miało wartości sklasyfikowane jako podwyższone ciśnienie krwi, 38 proc. - wartości zaliczane do kategorii nadciśnienia I stopnia, a 1 proc. - wartości z kategorii nadciśnienia II stopnia.

„To naprawdę niezwykły odsetek, biorąc pod uwagę, że są to młode, wydawałoby się - zdrowe kobiety,” powiedział Rambarat. - „Jest to coś, co wymaga dalszych badań. Jeśli u tych sportsmenek wysokie ciśnienie krwi rozwija się w młodszym wieku – przypuszczalnie w związku z treningiem, być może w związku z innymi elementami stylu życia – możliwe, że będziemy musieli zacząć myśleć o lepszych sposobach modyfikacji wszelkich możliwych do zidentyfikowania czynników ryzyka lub potencjalnie rozważyć rozpoczęcie przez niektóre pacjentki przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze w młodszym wieku”.

Naukowcy odkryli również znaczące różnice w poziomie ciśnienia krwi pomiędzy sportsmenkami uprawiającymi różne sporty i między sportami o różnym stopniu składników dynamicznych (praca mięśni związana z ruchem) i składników statycznych (napięcie mięśni niezwiązane z ich ruchem). Na przykład kobiety, które grały w softball - sport o niskim składniku statycznym i umiarkowanym składniku dynamicznym - wykazywały wysoką częstość podwyższonego ciśnienia krwi, podczas gdy kobiety uprawiające gimnastykę - która ma wysoki składnik statyczny i niski składnik dynamiczny - miały normalne ciśnienie krwi.

Naukowcy uznali badanie za szczególnie ważne, ponieważ kobiety-sportowcy nie były tradycyjnie badane tak dokładnie, jak mężczyźni. Dziesięciolecia badań nad sportowcami płci męskiej ujawniły, że wielu z nich ma między innymi większe niż normalnie serca i niższe od normy tętno w spoczynku (tak zwane „serce sportowca”). Według Rambarata nowe badanie sugeruje, że kobiety-sportowcy mogą mieć także unikalne cechy sercowo-naczyniowe, które uzasadniają dalsze badania, obejmujące na przykład echokardiograficzne obrazowanie serca.

Badanie było ograniczone względnie małą wielkością próby oraz faktem, że pomiary ciśnienia krwi były wykonywane tylko w jednym momencie. Zgodnie z wytycznymi ACC / AHA z roku 2017 pomiary ciśnienia krwi należy wykonywać co najmniej dwa razy, aby potwierdzić rozpoznanie wysokiego ciśnienia krwi. Z czasem wysokie ciśnienie powoduje uszkodzenie tętnic i ogranicza przepływ krwi, co może osłabić mięsień sercowy lub prowadzić do zdarzeń takich jak zawał serca lub udar.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera