Ekspert: wczesnowiosenne kwiaty bywają niebezpiecznie trujące

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zawilec, wawrzynek wilczełyko, przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna są jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Cieszą oczy, ale trzeba na nie uważać, gdyż bywają niebezpiecznie trujące - ostrzega przedstawiciel RDLP w Krośnie.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) Edward Marszałek zwraca uwagę, że w środowisku można już zauważyć pierwsze kwitnące rośliny. Zwracają naszą uwagę swoją urodą, ale trzeba na nie uważać, bo mogą być trujące.

Do takich właśnie gatunków należy np. zawilec. "W naszym otoczeniu możemy znaleźć kilka roślin równie niebezpiecznych dla zdrowia" – mówi leśnik w rozmowie z PAP.

Już w lutym w lasach gór i pogórza kwitną krzewy wawrzynka wilczełyko. Choć w Polsce jest on rośliną rzadką - w lasach bieszczadzkich jest niemal pospolity. Miododajny wawrzynek znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. "Jednocześnie jest bardzo niebezpieczny, gdyż owoce i liście zawierają dwa trujące glikozydy: dafninę i mezereinę o silnym działaniu. Zjedzenie nawet 10-12 dojrzałych może być niebezpieczne dla dorosłego człowieka. Uważa się, że dla dziecka nawet dwa owoce mogą być śmiertelne" – ostrzegł Marszałek.

Do najwcześniej zakwitających roślin wiosennych należy śnieżyczka przebiśnieg. "Jednak posiada ona długą listę alkaloidów, które mają właściwości trujące, choć bywają też wykorzystywane w lecznictwie. Są to m.in.: leukoina, leukocytyna, likoryna, galantamina, tacetyna i niwalidyna. W największych ilościach występują one w cebulkach" – mówi rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Niebezpieczna jest także śnieżyca wiosenna. W Polsce rośnie ona w Sudetach i Karpatach, a szczególnie obficie w górnych partach Bieszczad. "Należy do trujących, gdyż zawiera dwa alkaloidy – leukoinę i galantaminę. Ta ostatnia służy do wyrobu leku o tej samej nazwie. Stosuje się ją w zwalczaniu otępienia starczego oraz w chorobie Alzheimera. Usprawnia też pamięć u osób zdrowych" – zauważył Marszałek.

Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie podkreślił, że zawilec, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna cieszą nasze oczy swym wyglądem. "Trzeba jednak pamiętać, że są dla człowieka trujące" - ostrzegł. 

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera