Naukowcy: masowa wycinka nad Bugiem może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Masowa wycinka drzew nad Bugiem, wzdłuż wschodniej granicy Polski, może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych - zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie na łamach "Science".

Artykuł dotyczący masowej wycinki drzew wzdłuż granicy Polski i jej potencjalnych konsekwencji ekologicznych ukazał się na łamach pisma "Science", w sekcji "Letter". Autorami tekstu są prof. dr hab. Agnieszka Sujak i prof. UPP dr. hab. Mariusz Drygaś z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP oraz prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, dr. hab. Ignacy Kitowski.

W publikacji przypomnieli oni, że w związku z konfliktem hybrydowym z Białorusią (próbami przedostawania się do Polski obcokrajowców, napływających zza wschodniej granicy), jedną z reakcji polskiego rządu jest wzmacnianie granicy i planowanie jej dalszej ochrony, m.in. instalacji 1800 słupów kamerowych i 4500 kamer.

Autorzy publikacji przypominają, że granica wzmacniana jest wzdłuż Bugu - ostatniej dużej, nieuregulowanej rzeki Europy Wschodniej. Wycięto już setki drzew, rosnących wzdłuż pasa o długości 170 km, biegnącego głównie nad Bugiem. Wykarczowano praktycznie wszystkie drzewa i krzewy w promieniu 10 m od rzeki. Naukowcy zwracają uwagę, że to działanie spowodowało degradację ekosystemu rzeki wzdłuż około 22 procent jej długości (która łącznie wynosi 772 km) i doprowadziło do zniszczeń w dwóch rezerwatach: Łęg Dębowy i Podlaska Szwajcaria. Rozległe karczowanie przeprowadzono m.in. w czterech obszarach Natura 2000 i w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu.

"Ekosystemy rzeczne odgrywają kluczową rolę w ochronie bioróżnorodności, regulacji klimatu i zabezpieczaniu krajobrazu przed erozją. Są także siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków i roślin, a ich degradacja prowadzi do nieodwracalnych strat dla przyrody oraz zmniejszenia potencjału ekoturystycznego regionu" - podkreśliła w informacji prasowej towarzyszącej publikacji rzeczniczka UPP.

Autorzy tekstu w Science zwracają uwagę na "negatywne konsekwencje ekologiczne wynikające z masowej wycinki drzew wzdłuż Bugu, prowadzonej w ramach słusznych działań ochronnych związanych z kryzysem migracyjnym". Podkreślają też, że taka ingerencja może zakłócić naturalne procesy samooczyszczania wód i zwiększyć ryzyko erozji - czytamy w informacji prasowej.

Według autorów publikacji wspomniane działania mogą też zagrozić stanowiskom rzadkich ptaków, między innymi takich, jak: remiz, dudek, dzięcioł zielony, dzięcioł zielonosiwy, gągoł, nurogęś oraz brodziec piskliwy.

Autorzy artykułu apelują o zrównoważone podejście do ochrony granicy, uwzględniające konieczność odbudowy starorzeczy, monitoringu erozji oraz stosowania ekologicznych metod umacniania brzegów rzeki. "Aby zrównoważyć zmiany w ekosystemie i negatywny wpływ na bioróżnorodność, władze powinny przywrócić na terenie Polski dawne starorzecza i stale monitorować erozję brzegów rzeki. W przyszłości, jeśli trzeba będzie naprawić brzegi - należałoby zrobić wzmocnienia w sposób zrównoważony, korzystając wyłącznie z materiałów drewnianych" - sugerują.

Podkreślają, że wszelkie prace powinny być realizowane pod nadzorem ekspertów, aby minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: z powodu suszy winniczki stają się coraz rzadsze

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: jedna trzecia polskich rodzin pszczelich jest podtruwana

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera