01.12.2020
PL EN
16.02.2020 aktualizacja 16.02.2020

Badanie: jedna trzecia gatunków może wyginąć w ciągu 50 lat

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Jeśli nie uda się dotrzymać tzw. paryskich postanowień klimatycznych, nawet jedna trzecia gatunków zwierząt i roślin może wyginąć do 2070 roku - ostrzegają naukowcy. Rośliny i zwierzęta nie zdążą się przystosować do zmian klimatu.

Eksperci z University of Arizona opublikowali szacunki na temat spowodowanego zmianami klimatu ginięcia z powierzchni Ziemi organizmów żywych. Badacze wzięli pod uwagę dotychczasową utratę gatunków, prędkość, z jaką różne organizmy zmieniają siedliska i różne prognozy odnośnie klimatu.

Uwzględnili przy tym prawie 538 gatunków i 581 lokalizacji z różnych miejsc świata. Wybrali rośliny i zwierzęta, które zbadano w tym samym miejscu w odstępie co najmniej 10 lat. 44 proc. sprawdzonych gatunków już zniknęło w jednej lub więcej lokalizacji.

„Przez analizę zmian 19 parametrów klimatu w każdym miejscu, mogliśmy określić, które parametry powodują miejscowe wymieranie i jakie zmiany populacje mogą tolerować, zanim wyginą” - mówi Cristian Román-Palacios jeden z autorów publikacji, która ukazała się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

„Oceniliśmy także, jak szybko różne populacje mogą się przemieścić, próbując uciec przed rosnącymi temperaturami. Kiedy połączyliśmy wszystkie te informacje na temat każdego gatunku, otrzymaliśmy szczegółowe szacunki na temat tempa globalnego wymierania dla setek gatunków roślin i zwierząt” - dodaje.

Głównym czynnikiem decydującym o przetrwaniu lub zniszczeniu danej populacji okazały się maksymalne temperatury w miejscu jej występowania. Choć klimat często opisuje się z pomocą temperatur średnich, te okazały się mieć dużo mniejszy wpływ. Badacze odkryli, że większość gatunków nie zdąży zasiedlić nowych miejsc, jeśli temperatury staną się dla nich zbyt wysokie.

Według analizy, ok. 50 proc. gatunków wymiera, kiedy maksymalne temperatury rosną o ponad 0,5 st. C i 95 proc., kiedy wzrosną one o 2,9 st. C.

„Jeśli będziemy trzymać się porozumienia paryskiego (określającego działania, prowadzące do ograniczenia globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 st. C. - PAP), aby ograniczyć zmiany klimatu, do 2070 r. możemy stracić mniej niż dwa gatunki roślin i zwierząt na dziesięć. Jednak, kiedy ludzie spowodują większe wzrosty temperatur, według naszych szacunków, możemy stracić ponad jedną trzecią, a nawet połowę gatunków roślin i zwierząt” - ostrzega współautor opracowania John J. Wiens.

Okazuje się przy tym, że w tropikach wymieranie może być od 2 do 4 razy intensywniejsze, niż w rejonach o klimacie umiarkowanym. „To duży problem, ponieważ większość gatunków zwierząt i roślin występuje w tropikach” - alarmuje Román-Palacios.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/uoa-soo021220.php

https://www.pnas.org/content/early/2020/02/04/1913007117 (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020