Dwutlenek węgla w ocenach szkodzi rekinom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zakwaszenie oceanów spowodowane koncentracją dwutlenku węgla będzie uszkadzać zawierające wapń łuski rekinów. Mogą one mieć przez to kłopoty z pływaniem.

Rosnące stężenie CO2 w powietrzu spowodowało także większą jego koncentrację w oceanach. To z kolei powoduje ich zakwaszenie.

Według obecnych szacunków, do 2300 r. określający kwasowość współczynnik pH ma osiągnąć niebezpieczny poziom 7,3.

Wiadomo już, że kwaśne oceany uszkadzają wapniowe szkielety korali i innych morskich zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie razem ze specjalistami z Południowej Afryki odkryli, że niszczeją także łuski - charakterystyczne ząbki na skórze rekinów, także zawierające wapń.

Badacze przyjrzeli się osiągającym 60 cm długości rekinom Haploblepharus edwardsii żyjącym w Atlantyku, u wybrzeży Kapsztadu. Grupę rekinów, autorzy badania, poddawali przez kilka tygodni działaniu wody o pH 7,3, a drugą grupę działaniu typowej wody oceanicznej.

Po tym czasie okazało się, że 25 proc. ząbków na skórze tych zwierząt uległo uszkodzeniu. U rekinów hodowanych w normalnej wodzie oceanicznej uszkodziło się tylko 10 proc. ząbków. Zniszczenia w pierwszej grupie były na tyle duże, że utrudniały rybom pływanie. Co więcej, z podobnego materiału, jak łuski, zbudowane są zęby rekinów. Zakwaszona woda może więc także je uszkadzać.

Dalsze badania przyniosły jednak także dobrą wiadomość. Rekiny mają system regulacyjny, który zapobiega szkodliwemu zakwaszeniu ich krwi.

Więcej informacji tutajtu. (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera