
Niedobór tlenu zmusza rekiny i inne gatunki ryb chrzęstnoszkieletowych do migracji na wody wybrzeża Morza Marmara - poinformował w środę turecki dziennik „Hurriyet”, powołując się na obserwacje eksperta biologii morskiej.
Hakan Kabasakal, konsultant ds. ryb chrzęstnoszkieletowych w tureckim oddziale organizacji World Wildlife Fund (WWF), wyjaśnił, że poziom tlenu w głębszych wodach morskich spadł tak drastycznie, że gatunki takie jak rekiny, które potrzebują wysokiego poziomu tlenu do utrzymania szybkiego metabolizmu, nie są już w stanie przetrwać w swoich tradycyjnych siedliskach.
Rekiny, płaszczki, raje czy chimery – zbiorczo nazywane rybami chrzęstnoszkieletowymi – mają szkielety zbudowane wyłącznie z chrząstki. Morze Marmara jest domem dla 25 gatunków tych ryb. Większość z ok. 1200 gatunków - jak podkreślił Kabasakal - pochodzi z północnego Oceanu Atlantyckiego, a jedynie kilka jest endemicznych dla Morza Śródziemnego.
- Morze Marmara było kiedyś bogate w ryby chrzęstnoszkieletowe – zauważył Kabasakal. - Jednak rosnąca urbanizacja, zanieczyszczenie przemysłowe i zmiany klimatu drastycznie zmniejszyły ich populację - dodał.
Obecnie poziom tlenu w niektórych częściach głębokich Morza Marmara spadł poniżej 2 miligramów na litr, znacznie poniżej 4,5 miligrama potrzebnych do przetrwania tych gatunków - poinformował „Hurriyet”.
Ekspert zaznaczył, że migracja nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ponieważ agresywne gatunki rekinów opuściły Morze Marmara ponad 40 lat temu, a te, które występują tam obecnie, unikają kontaktów z ludźmi.
Gazeta przypomniała, że na całym świecie ok. jedna trzecia gatunków rekinów zamieszkujących oceany może wyginąć do końca stulecia, jeśli obecny trend się utrzyma. Kabasakal ostrzegł, że zniknięcie głównych drapieżników, takich jak rekiny, może doprowadzić do rozpadu całych ekosystemów morskich.
Jakub Bawołek (PAP)
jbw/ jm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.