Największy wpływ na przetrwanie młodych orek mają babcie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samice orek w wieku porozdrodczym mają największy wpływ na przetrwanie wnucząt, bo mogą im poświęcić najwięcej czasu i innych zasobów. Odgrywają one niebagatelną rolę w zachowaniu całego gatunku – czytamy na łamach czasopisma „PNAS”.

Naukowcy z Uniwersytetów w Yorku i Exeter (W. Brytania), a także ośrodków badawczych w USA i Kanadzie, wykazali, że samice orek po menopauzie, które nie muszą się już opiekować własnym potomstwem, mogą poświęcić całą uwagę wnukom i dzięki temu zwiększyć ich szanse na przetrwanie, zwłaszcza w okresach niedoboru pożywienia.

„Nasze badanie sugeruje, że babcie wciąż znajdujące się w okresie rozrodczym nie są w stanie zapewnić takiego wsparcia, jak babcie po menopauzie. To oznacza, że menopauza wyewoluowała po to, by zwiększyć ich zdolność do pomocy swoim wnukom” – komentuje dr Dan Franks, jeden z autorów pracy.

Specjaliści już dawno stwierdzili, że starsze samice zajmują wśród orek ważną pozycję – jako najbardziej doświadczone osobniki pełnią funkcję przewodników stada. Zastanawiali się tylko, dlaczego żyją tak długo w porównaniu z samcami (samce orek dożywają zwykle 30 lat, a samice kilkudziesięciu lat więcej).

Ostatecznie doszli do wniosku, że samice po menopauzie – podobnie jak u ludzi – pomagają wychowywać potomstwo swoich córek. Co więcej, bywają dla wnucząt niezbędne. Badanie pokazało, że w okresach niedoboru pożywienia, utrata babci szczególnie negatywnie odbijała się na cielętach.

„Śmierć babci po menopauzie miewa poważne reperkusje dla jej grupy rodzinnej i powinna być brana pod uwagę przy ocenie przyszłości danej populacji. Jeśli populacje łososia nadal będą się kurczyć, babcie staną się dla populacji orek jeszcze ważniejsze” – dodaje dr Franks.

Badanie prowadzono na dwóch populacjach orek żyjących na Północno-Zachodnim Wybrzeżu Pacyfiku. Dane, które wykorzystano w analizach, zbierano przez 36 lat.

„Wyniki badania pomagają wyjaśnić czynniki, które przyczyniają się do przetrwania i sukcesu reprodukcyjnego waleni, co jest istotną informacją, biorąc pod uwagę fakt, że Southern Resident Killer Whale (grupa orek żyjących u zachodnich wybrzeży USA - PAP) – jedna z badanych populacji – znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem” – podkreśla dr Stuart Nattrass, koordynator przedsięwzięcia. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera