Ruszyła kolejna edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

330 uczniów z Białegostoku i kilku innych podlaskich miast rozpoczęło w sobotę zajęcia w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - projektu edukacyjnego Politechniki Białostockiej. Jednym z jego głównych celów jest popularyzacja w przystępnej formie nauk ścisłych.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) działa od jedenastu lat. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Ma pomóc dzieciom poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać najmłodszych, że taka tematyka jest interesująca. Uczelnia liczy, że w ten sposób w przyszłości młodzi słuchacze rzeczywiście trafią na uczelnię.

W sobotę dzieci odebrały indeksy i wysłuchały pierwszego wykładu pt. "Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to robisz?". W tym roku akademickim zaplanowano w sumie piętnaście takich spotkań. Prowadzić je będą, często w formie interaktywnych wykładów i warsztatów, pracownicy Politechniki Białostockiej i przedstawiciele partnerów projektu, np. NBP, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zajęcia dotyczyć będą m.in. wybranych zagadnień z fizyki, internetu, programowania czy historii fotografii.

Pomysł największej w regionie uczelni technicznej wspierają finansowo i organizacyjnie samorządy z regionu: Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Siemiatycze. Przed rokiem dołączyła Sokółka, a w tym - Augustów. W niektórych z tych miast udział w zajęciach jest formą nagrody za wyniki w nauce przedmiotów ścisłych.

W dotychczasowych edycjach PUD wzięło udział blisko 1,3 tys. uczniów.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Fiłończuk

rof/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera