Prehistoryczni ludzie zawitali na wyspy greckieco co najmniej 200 tys. lat temu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Neandertalczycy i prehistoryczni ludzie przemieszczali się po Morzu Śródziemnym dziesiątki lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Ich ślady odkryto na wyspie Naksos – informuje czasopismo „Science Advances”.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu, pracujący pod kierunkiem badaczy z McMaster University w Kanadzie, znaleźli dowody na to, że wyspę Naksos na Morzu Śródziemnym zamieszkiwali neandertalczycy co najmniej 200 tys. lat temu, tj. dziesiątki tysięcy lat wcześniej, niż dotąd sądzono.

Nowe dowody prowokują naukowców do ponownego zastanowienia się nad możliwymi trasami, którymi podążali nasi przodkowie, gdy migrowali z Afryki do Europy.

„Do niedawna ten obszar świata uważany był za zupełnie nieistotny w badaniach nad wczesnymi ludźmi” - zaznacza Tristan Carter z McMaster University.

Co prawda w Grecji kontynentalnej natrafiono na ślady łowców z czasów paleolitu, sprzed 1 mln lat, jednak powszechnie uważano, że wyspy zostały zasiedlone dużo później, nawet 9 tys. lat temu. W archeologii przyjęło się, że dopiero Homo sapiens byli na tyle zręczni, iż potrafili skonstruować łodzie zdatne do tak dalekich podróży.

Zgodnie z tą interpretacją Morze Egejskie, oddzielające Anatolię (dzis. Turcję) od Grecji kontynentalnej, było nieprzekraczalną barierą dla neandertalczyków i wcześniejszych homininów. Mieli więc oni przemieszczać się do Europy wyłącznie przez południowe Bałkany.

Badania ostatnich lat dowodzą jednak, że mogło być inaczej. Przede wszystkim poziom Morza Egejskiego mógł być wówczas na tyle niski, że możliwe było poruszanie się suchą stopą po wielu obszarach dzisiaj zalanych wodą. Możliwe, że w taki sposób neandertalczycy dotarli do kamieniołomów na wyspie Naksos. Ponadto nie jest wykluczone, że neandertalczycy potrafili zbudować proste łodzie, którymi pokonywali krótsze odległości. (PAP)

krx/ jjj/

Więcej pod adresem: www.stelida.org/english

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera