Wszystko wskazuje na to, że ludzie, którzy są rannymi ptaszkami, odziedziczyli swoje preferencje do wczesnego wstawania po neandertalczykach – piszą naukowcy na łamach „Genome Biology and Evolution”.
Zdaniem naukowców, genetyczna predyspozycja do chodzenia spać razem z kurami i wstawania wraz z porannym pianiem koguta, którymi odznaczają się niektórzy ludzie, może być dziedzictwem neandertalczyków.
Wszyscy ludzie współcześni anatomicznie wywodzą się z Afryki sprzed ok. 300 tys. lat. Mniej więcej 70 tys. lat temu część ludzkiej populacji rozpoczęła migrację z Afryki do Eurazji, gdzie napotkali nowe, zróżnicowane warunki środowiskowe. W tym różnice dotyczące długości dnia i temperatury - uzależnione od pór roku.
Na terenie Eurazji od jakichś 400 tys. lat żyli nasi – wymarli dziś – krewniacy, tacy jak neandertalczycy i denisowianie. Rozdzieliliśmy się z nimi ewolucyjnie ok. 700 tys. lat temu. W trakcie tych 400 tys. lat nasi krewniacy nabyli różne przystosowania do życia w chłodniejszym klimacie.
Kiedy 70 tys. lat temu migranci z Afryki ponownie zetknęli się ze swoimi krewniakami – neandertalczykami i denisowianami – rozpoczęło się krzyżowanie i wymiana genów.
Naukowcy analizowali 246 genów, które pozostają w związku z rytmem okołodobowym człowieka. Przy użyciu sztucznej inteligencji wyodrębnili kilkadziesiąt spośród nich, które mogły ulec zmianie w wyniku krzyżowania się z archaicznymi gatunkami ludzkimi.
Następnie wyniki badań zestawili z bazą danych UK Biobank, dzięki której mogli prześledzić zwyczaje kilkuset tysięcy ludzi, dotyczące ich rytmu okołodobowego. Zdaniem naukowców można zauważyć, że ludzie z wyodrębnionymi wariantami genów wykazują widoczną tendencję do wczesnego wstawania i wczesnego chodzenia do łóżka.
„Poprzez powiązanie archaicznego DNA, obszernych badań genetycznych u dzisiejszych ludzi i sztucznej inteligencji, odkryliśmy istotne różnice genetyczne w rytmie okołodobowym neandertalczyków i ludzi współczesnych” - opisuje główny autor artykułu, John A. Capra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA).
Jak dodaje, analizy neandertalskiego DNA w genomie człowieka wykazały następnie, że to archaiczne DNA wpływa na rytm okołodobowy współczesnych ludzi. Sprawia mianowicie, ze ludzi ci wykazują tendencję do wczesnego wstawania.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.