Włochy/Sensacyjne odkrycie w Pompejach: fresk przedstawiający walkę gladiatorów

Fot. PAP/ EPA/ITALIAN CULTURE MINISTRY 11.10.2019
Fot. PAP/ EPA/ITALIAN CULTURE MINISTRY 11.10.2019

W Pompejach odkryto sugestywny, dobrze zachowany fresk przedstawiający finałowy moment walki gladiatorów. Wizerunek ten opublikował w piątek magazyn dziennika "La Repubblica". Malowidło zostało znalezione podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach miasta.

Jeden z gladiatorów trzyma w górze tarczę jako zwycięzca, a drugi z wyraźnie widocznymi ranami i ociekający krwią schyla się przed nim w pozie symbolizującej porażkę. Tak wygląda fresk, którego zdjęcie pokazano po raz pierwszy.

Fresk o rozmiarach 1,12 x 1,5 metra został odkryty przez archeologów na odsłoniętej przez nich ścianie budynku, w którym, jak się przypuszcza, w starożytnym mieście znajdowała się tawerna. Ekipy dotarły do niego wydobywając stamtąd wiele metrów sześciennych pozostałości lawy wulkanicznej.

"Bardzo prawdopodobne jest to, że było to miejsce uczęszczane przez gladiatorów"- wyjaśnił dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Zaznaczył, że mur, na którym widnieje malowidło, znajduje się niedaleko ich koszar.

Minister kultury Dario Francheschini stwierdził zaś komentując znalezisko: "Park archeologiczny w Pompejach jeszcze kilka lat temu słynął na świecie z powodu swego negatywnego wizerunku; zawalonych murów, strajków i kolejek turystów stojących w słońcu. Dzisiaj jesteśmy świadkami wyzwolenia się z niego i milionów zwiedzających więcej".

Następnie dodał: "Okrycie to pokazuje, że Pompeje są naprawdę niewyczerpaną kopalnią badań i wiedzy dla archeologów dzisiaj i w przyszłości".

Zdaniem ministra jest to "odkrycie bezprecedensowe".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera