Włochy/ Duży kompleks term odkryty na terenie Pompejów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Duży kompleks term został odkryty podczas prac wykopaliskowych na terenie starożytnych Pompejów na południu Włoch - poinformowała w piątek agencja Ansa. Termy przylegające do sali bankietowej znajdowały się w prywatnym domu na obszarze, gdzie prowadzone są obecnie roboty. To kolejne spektakularne znalezisko.

Jak wyjaśnili eksperci, zespół termalny, odkryty na obszarze wykopalisk o nazwie Regio IX jest jednym z największych znalezionych na terenie antycznego miasta, zniszczonego w 79 roku w wyniku wybuchu Wezuwiusza. W tej części Pompejów mieszkali miejscowi notable.

Zaznaczono, że bezpośrednie sąsiedztwo term i wielkiej sali przyjęć w prywatnym domu wskazuje na to, że jego właściciel urządzał tam duże wydarzenia, których celem było między innymi zdobycie wśród gości poparcia i promowanie swojej kandydatury na stanowiska w mieście.

Termy składały się z calidarium, tepidarium, frigidarium, czyli sal z gorącą, ciepłą i zimną wodą oraz przebieralni. Mieściły do 30 osób.

O bogactwie i wysokiej pozycji społecznej właścicieli domu oraz jego długiej historii świadczą też znalezione na murach dekoracje.

"Wszystko służyło celowi, jakim był spektakl, w którego centrum znajdował się właściciel" - powiedział dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Fot. Adobe Stock

    Pod egidą ESA powstał plan technologii potrzebnych do wysprzątania orbity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera