Włochy/ Kolejne odkrycie w Pompejach: wielka sztuka w małym domu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Erotyczne i mitologiczne freski znaleziono w pozostałościach małego domu na terenie wykopalisk w Pompejach. Choć dom był niewielki, został udekorowany nadzwyczaj wyrafinowanymi malowidłami ściennymi - podkreślili archeolodzy, którzy odkryli następny budynek, zniszczony w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Kolejnego odkrycia dokonano w dawnej centralnej dzielnicy antycznego miasta, przy Via dell'Abbondanza, czyli ulicy Obfitości. W rejonie tym prowadzone są zaawansowane prace wykopaliskowe, które pozwalają odnaleźć kolejne skarby Pompejów, ukryte pod warstwami lawy, pyłu wulkanicznego i ziemi.

Od nazwy dobrze zachowanego fresku, nawiązującego do greckiego mitu o miłości Fedry do swego pasierba Hipolita, budowlę nazwano wstępnie Domem Fedry. Na innych malowidłach widać satyra i nimfę w uścisku, a także Wenus i Adonisa. Znaleziono też przedmioty rytualne, pozostawione po ostatnim obrzędzie przed erupcją wulkanu.

To odkrycie pokazuje, że w Pompejach wielka sztuka obecna była też w małych domach - zaznaczono podczas prezentacji znaleziska.

Obecne prace to przykład "archeologii publicznej" - powiedział dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel. Jak wyjaśnił, polega ona na prowadzeniu wykopalisk i konserwacji zabytków "na oczach zwiedzających", a także na regularnym publikowaniu informacji o rezultatach tych przedsięwzięć.

"Jeśli budowa metra albo ulicy jest opóźniona z powodu odkryć archeologicznych, wizyta w Pompejach i obserwacja pracy archeologów i konserwatorów może pomóc zrozumieć, dlaczego warto dokumentować i chronić ślady pokoleń, które żyły przed nami" - dodał dyrektor Pompejów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera