O superkomputerach na Politechnice Białostockiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy oraz przedstawiciele wiodących firm informatycznych z Polski i świata spotykają się w Białymstoku na międzynarodowej konferencji PPAM 2019 (PARALLEL PROCESSING AND APPLIED MATHEMATICS). Spotkanie potrwa od 8 do 11 września.

"Jest to jedna z najważniejszych europejskich konferencji naukowych z dziedziny przetwarzania równoległego i rozproszonego oraz zastosowania metod matematycznych i komputerowych. W tym roku odbywa się 13. edycja tego prestiżowego wydarzenia" - poinformowała Politechnika Białostocka w przesłanym PAP komunikacie.

Tym razem znanych na świecie specjalistów i praktyków będzie gościć Wydział Informatyki PB.

Wśród 20 gości specjalnych będą m.in. prof. Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee (USA), światowej sławy specjalista w zakresie programowania komputerów dużej mocy, były doradca ds. informatyki w USA; prof. Satoshi Matsuoka z Tokyo Institute of Technology, lider japońskiego programu superkomputerowego; Jeffrey Vetter z Georgia Institute of Technology (USA), wybitny uczony zajmujący się architekturami i obliczeniami równoległymi.

Oprócz przedstawicieli świata nauki obecni będą reprezentanci przemysłu i firm informatycznych zarówno w Polsce i na świecie, m.in. Intel, NVIDI, AMD.

Jak zapowiedziano w komunikacie, podczas konferencji będą poruszane zagadnienia związane z dziedziną przetwarzania równoległego i rozproszonego (informatyka) oraz zastosowań metod matematycznych i komputerowych (m.in. informatyka, matematyka, fizyka).

"Przetwarzanie równoległe i rozproszone pozwala przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np. superkomputerów, GPUs) gromadzić duże dane (Big Data), przetwarzać je oraz wykonywać ogromne obliczenia, które przy użyciu standardowych komputerów i programów nie byłyby możliwe. Tego rodzaju przetwarzanie informacji i danych wykorzystywane jest dzisiaj powszechnie w otaczającym nas świecie, poczynając od sieci społecznościowych (Facebook), przeszukiwaniu Internetu (Google) czy też w usługach handlowych (Amazon). Nawet w prostych smartfonach umieszczanych jest wiele procesorów tak aby, można było równolegle przetwarzać informacje i przyśpieszać ich pracę" - wyjaśnia PB.

Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki PB, jeden z koordynatorów konferencji, zwraca uwagę, że bez superkompterów dzisiejszy dynamiczny rozwój przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, medycyny, sztucznej inteligencji oraz wielu innych dziedzin nie byłby możliwy. Poza tym, superkomputery są wykorzystywane w badaniach klimatu, przewidywaniu pogody oraz eksploracji kosmosu, gdzie standardowe komputery nie zdążyłyby wykonać obliczeń przez kilka i więcej pokoleń.

"Można powiedzieć, iż aktualnie obliczenia i maszyny równoległe (rozproszone) mają podobny wpływ na rozwój naszej cywilizacji jak kolej parowa w XIX wieku czy też pierwsze komputery w latach 40 i 50. XX wieku" - dodaje.

Program spotkania w Białymstoku obejmuje również zagadnienia przetwarzania i gromadzenie danych w zasobach rozproszonych (np. w chmurach obliczeniowych, cloud computing) oraz zagadnienia bezpieczeństwa danych i komunikacji. Uczestnicy PPAM 2019 będą się też zajmować się zagadnieniami związanymi z metodami matematycznymi i komputerowymi oraz matematyką stosowaną. "Matematyka stosowana skupia się na praktycznym zastosowaniu matematyki w rozwiązywaniu problemów w biznesie, technice czy też przemyśle, np. przy budowaniu symulatorów lotów, przewidywaniu trzęsień ziemi, testowaniu aerodynamiki pojazdów" - mówi Krzysztof Jurczuk.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji odbędzie się 9 września o godz. 8.45 (aula 23C).

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • LHC, Adobe Stock

    Bozonem o bozon: a gdyby tak zderzyć ze sobą dwie boskie cząstki?

  • Adobe Stock

    Kiedy i jak widzimy podczerwień? Opisano jasność widzenia “niewidzialnych” fotonów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera