Komórka nie pozwala odpocząć psychicznie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jeśli pragniesz chwili wytchnienia od wyczerpujących zadań umysłowych, nie sięgaj po telefon komórkowy. Korzystanie ze smartfona uniemożliwia regenerację sił intelektualnych – czytamy na łamach „Journal of Behavioral Addictions”.

W ramach eksperymentu z udziałem 414 ochotników naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa (USA) wykazali, że korzystanie z telefonu komórkowego wyczerpuje możliwości poznawcze człowieka, przez co może on gorzej wykonywać zadania wymagające wysiłku umysłowego.

Podczas badania uczestnicy rozwiązywali zagadki słowne (anagramy). Część z nich robiła to bez przerwy. Pozostali w połowie zadania mogli chwilę odpocząć, tworząc hipotetyczną listę zakupów na smartfonie, komputerze lub kartce papieru.

Okazało się, że badani, którzy w czasie przerwy korzystali ze smartfona, gorzej radzili sobie z rozwiązywaniem anagramów. Byli co prawda sprawniejsi niż osoby, które nie mogły pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, ale wykonywali zadania wolniej i mniej efektywnie, niż uczestnicy mający do dyspozycji komputer lub zwykły papier.

"Coraz częściej zdarza się, że sięgamy po telefon w przerwie od wykonywania zadań lub nawet w ich trakcie. To ważne, by wiedzieć, jakie są koszty sięgania po to urządzenie w każdej wolnej chwili. Wydaje nam się, że taka przerwa nie różni się od innych, ale telefon może nas rozpraszać, sprawiając, że będzie nam trudno ponownie skupić się na wykonywanym zadaniu" – mówi współautorka badania prof. Terri Kurtzberg.

Specjaliści przypuszczają, że telefony mogą wywoływać taki efekt, bo skłaniają do robienia wielu rzeczy – sprawdzania wiadomości, kontaktowania się z innymi ludźmi, szukania informacji, itp. – w sposób odbiegający od korzystania z innych urządzeń ekranowych np. komputerów czy laptopów.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://akademiai.com/doi/10.1556/2006.8.2019.21. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

  • Fot. Adobe Stock

    Duże miasta się przegrzewają z powodu braku gęstej pokrywy koron drzew

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera