Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Opolski będzie miał wydział lekarski

Fot. PAP/Lech Muszyński 16.12.2014
Fot. PAP/Lech Muszyński 16.12.2014

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim będzie działał Wydział Lekarski. Uchwałę w tej sprawie jednomyślnie podjął senat uczelni.

Jak informuje Uniwersytet Opolski na swojej stronie internetowej, decyzją senatu od 1 października 2019 roku zostanie uruchomiony Wydział Lekarski. Podstawą do utworzenia nowego wydziału będzie kierunek lekarski, który do tej pory funkcjonował w strukturach Wydziału Przyrodniczo-Technicznego.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim działa od dwóch lat. Utworzenie wydziału to - po przekształceniu Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Uniwersytecki Szpital Kliniczny - kolejny krok w kierunku stworzenia w Opolu pełnoprawnego ośrodka akademickiego, w którym będą kształceni lekarze.

Władze uczelni oczekują na włączenie w struktury UO Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, co w znaczącym stopniu wzmocniłoby potencjał naukowy i dydaktyczny wydziału. Początkowo zgodę na połączenie wyraziły senaty obydwu uczelni, jednak w lutym tego roku senat PMWSZ podjął uchwałę o przerwaniu rozmów na temat połączenia. Rozporządzenie o włączeniu PMWSZ do UO miał wydać minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zgodnie z projektem rozporządzenia, miało do tego dojść już 15 lipca tego roku, jednak w połowie czerwca ministerstwo poinformowało o wstrzymaniu decyzji o podpisaniu rozporządzenia ze względu na brak realizacji postanowień porozumienia o współpracy i połączeniu zawartego pod auspicjami ministerstwa przez władze obydwu uczelni. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera