Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
05.05.2019 aktualizacja 05.05.2019

"My i maszyny" - na tegorocznym Pikniku Naukowym już 11 maja

Piknik Naukowy 2014. w Warszawie. (mgo) PAP/Paweł Supernak Piknik Naukowy 2014. w Warszawie. (mgo) PAP/Paweł Supernak

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 11 maja pod hasłem "My i maszyny". W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na siedem stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów.

"Jesteśmy cywilizacją maszyn. Skomplikowany most, stojący kilka kilometrów w górę Wisły od PGE Narodowego, to maszyna. Procesor w smartfonie albo rozruszniku serca któregoś z naszych piknikowych gości to też maszyna" – mówi prof. Łukasz A. Turski, jeden z inicjatorów i pomysłodawców wydarzenia. "W czasie pikniku przyjrzymy się im naprawdę z bliska, zajrzymy do ich świata" - dodaje.

I właśnie maszyny będą osią łączącą naukowe pokazy podczas 23. Pikniku Naukowego, który odbędzie się na Stadionie Narodowym. Czy umielibyśmy dziś żyć bez maszyn? Czy maszyny mogą myśleć? Co nas czeka w przyszłości? Na te i inne pytania naukowcy i młodzi adepci nauki będą starali się odpowiedzieć. W sobotę 11 maja można odwiedzać piknik w godz. 11 – 20 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W tym roku przestrzeń Pikniku Naukowego podzielona została na siedem stref tematycznych.

W Strefie Przyszłości zainteresowani znajdą wynalazki, technologie i badania, które zmieniają codzienne życie. To strefa dla miłośników robotów, będzie ich naprawdę wiele. Można spróbować sterować łazikiem marsjańskim albo przejść po nowoczesnej, zwijanej kładce dla pieszych.

W Strefie Zdrowia znajdą się informacje i ciekawostki dotyczące współczesnej medycyny. Dzieci będą mogły się wcielić w lekarzy i spróbują przeprowadzić symulowane operacje. Będzie można również zobaczyć nowoczesny sprzęt medyczny.

Zrób to sam - to strefa dla wszystkich, którzy lubią konstruować. Planowane atrakcje tej strefy to np. stworzenie własnego robota, obserwacja, jak pracuje drukarka 3D albo zagranie na organach wykonanych z rur PCV.

W Strefie Rodziny będzie można odpocząć i coś przekąsić, a także spotkać wiele robotów czy mechaniczne dinozaury mówiące ludzkim głosem. To strefa przygotowana dla młodszych dzieci.

Strefa Cywilizacji pozwoli na podróż zarówno w odległe miejsca, jak i czasy. Na odkrycie czekają kultury Wschodu i dawne wynalazki, które zmieniły świat.

Ulubioną przez dużych i małych miłośników nauki jest Strefa Kultowych Eksperymentów. Znajdą tam oni widowiskowe pokazy i najbardziej znane doświadczenia. Dowiemy się, jak wycisnąć prąd z ogórka lub zagrać na laserowej harfie.

Strefa Gości Zagranicznych skupi naukowców z różnych krajów. Znajdą się tu np. historyczne wynalazki z Czechosłowacji, ale także mechanizmy opisane przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa, podczas której zaplanowano prawie 1000 pokazów, przygotowanych przez ok. 200 instytucji z kraju i ze świata. (PAP Life)

dki/ jbr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022