Albatros jest czarno-biały, by lepiej latać

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badania nad dronami nieoczekiwanie wyjaśniły zagadkę ubarwienia skrzydeł albatrosów – informuje „Journal of Thermal Biology”.

Niektóre z wielkich ptaków, które poruszając się głównie szybując, mają skrzydła białe od spodu, a czarne z wierzchu. Przykładem może być albatros (albatros wędrowny ma największą rozpiętość skrzydeł ze wszystkich żyjących gatunków ptaków – do 350 cm). Wytwarzanie ciemnego barwnika - melaniny - oznacza dodatkowy wydatek energetyczny, zatem musi czemuś służyć. Dotychczas przyjmowano, że dwubarwność daje albatrosowi kamuflaż – lecącego ptaka gorzej widać zarówno z dołu, jak i z góry.

Prowadząc badania nad możliwie lotnymi dronami, inżynier Abdessattar Abdelkefi i jego zespół z New Mexico State University odkryli, że dwukolorowe skrzydła mają większą siłę nośną i stawiają mniejszy opór aerodynamiczny. Czarna powierzchnia górna bardzo skutecznie absorbuje światło słoneczne i nagrzewa się do temperatury o 10 stopni Celsjusza wyższej niż dolna. Dzięki temu ciśnienie powietrza na górnej powierzchni skrzydła obniża się, co zmniejsza opór aerodynamiczny i zwiększa siłę nośną.

Odkrywcy efektu mają zamiar wykorzystać go przy konstrukcji bardziej wydajnych i mających większy zasięg dronów stosowanych na morzu. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

  • Fot. Adobe Stock

    Olbrzymi łosoś miał zęby jak słoniowe kły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera