Prof. Isao Morita, który przeprowadził w Polsce pierwszą operację wszczepienia stymulatora pacjentowi w śpiączce otrzymał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Naukowca wyróżniono podczas inauguracji roku akademickiego w Collegium Medicum.
W laudacji prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że "prof. Morita jest autorytetem zawodowym i moralnym środowiska medycznego a świadczą o tym jego osiągnięcia, wiedza, dążenie do prawdy naukowej i postawa moralna".
Z propozycją wyróżnienia wystąpił Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ponieważ zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia chorych w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie - wyjaśnił prof. Maksymowicz.
"Jednocześnie wiedza i doświadczenie pana profesora przyczyniły się do rozwoju kompetencji i umiejętności kadry naukowej naszego Uniwersytetu. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół zagadnień neurochirurgii, specjalizacji elektrostymulacji funkcjonalnej, rekonstrukcji chirurgicznej. Pracuje na oddziale neurochirurgii jednego z największych szpitali japońskich Fujita"- mówił prof. Maksymowicz.
Jak dodał, w parze z wielką osobowością prof. Mority idzie jego skromność serdeczność i życzliwość. "To człowiek wielkiej kultury. Wszystko co robi, podporządkowuje pacjentom, pomagając potrzebującym - jak sam mówi - spełnia się jako lekarz i jako człowiek" - opowiadał prof. Maksymowicz.
Prof. Morita dziękując za wyróżnienie powiedział, że to dla niego wielki zaszczyt. "Wyrażam wdzięczność, że społeczność akademicka wybrała mnie honorując moje zasługi" - dodał. Podkreślił, że jest pod wrażeniem pracy olsztyńskich naukowców i wykładowców i zamierza w dalszym ciągu z nimi współpracować.
Profesor Morita uczestniczył w przeprowadzeniu - pierwszych w Polsce - nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Było to możliwe dzięki Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", która nawiązała współpracę z neurochirurgami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, wcześniej zapraszając prof. Moritę do Polski. Urządzenia mają pomagać w rehabilitacji pacjentów będących po wypadkach i urazach.
Operacje wszczepienia stymulatorów u kilkunastu pacjentów były prowadzone w ramach eksperymentu medycznego. Pacjenci w śpiączce są rehabilitowani także w Klinice Budzik dla dorosłych w Olsztynie.
Jak podkreślił prof. Maksymowicz w Olsztynie dzięki metodom stosowanym przez tutejszych specjalistów 4 pacjentów będących w stanie minimalnej świadomości odzyskało przytomność a 5 nawiązuje kontakt z otoczeniem. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
Nauka w Polsce
ali/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.