Rektor USWPS: Ustawa 2.0 to kompromis dający szanse aktywnym uczelniom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to kompromis, który daje szansę na rozwój aktywnych uczelni publicznych i niepublicznych - powiedział PAP w czasie Narodowego Kongresu Nauki rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

Prof. Cieślak zaznaczył, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym była wyczekiwana przez środowisko naukowe i przez nie wypracowywana. "Czy efekty są dokładnie takie, jakich spodziewaliśmy się? Na pewno nie w 100 proc. dla wszystkich, na pewno nie w 100 proc. dla uczelni niepublicznych" - podkreślił.

"Jest to kompromis, zdecydowanie. Kompromis, który daje szansę na rozwój tym uczelniom, które będą aktywne. Myślę, że zarówno aktywnych w sektorze uczelni publicznych i niepublicznych" - stwierdził rektor.

Wśród pozytywnych zapisów w projekcie Ustawy 2.0 wymienił większą samorządność uczelni. "Niezależnie od tego, jaką uczelnię reprezentujemy, to będziemy mieli możliwość większej autonomii w kształtowaniu kierunków studiów i kształtowania obszarów badań pod warunkiem, że jesteśmy dobrze oceniani pod względem aktywności naukowej” - mówił rektor.

Jako zaletę w zapisach projektu wskazał również uproszczenie tzw. strumieni finansowania. Jednak uczelnie niepubliczne w dalszym ciągu nie będą miały dostępu do dotacji na aktywność dydaktyczną.

"Uważam to, od wielu lat o tym mówię, za niesprawiedliwe pod względem społecznym. Nasi studenci nie dość, że płacą czesne, to płacą jeszcze podatki, z których (...) opłacany jest budżet na studia publiczne. Pod tym względem nie ma rewolucji, ale też nie ma większej dyskryminacji niż jest obecnie" - powiedział prof. Cieślak.

Uczelnie niepubliczne będą mogły wedle zapisów projektu prowadzić studia doktoranckie - podobnie jak uczelnie publiczne (o ile będą miały odpowiedni poziom rozwoju naukowego). Będą to szkoły doktorskie. "To będzie także finansowane ze środków publicznych, więc to jest dobre rozwiązanie, bo promujemy jakość (...) Z tego jestem bardzo zadowolony” - podkreślił rektor.

Jako istotną inicjatywę wskazał również uniwersytety badawcze. "Myślę, że wiele uczelni niepublicznych będzie tym mechanizmem zainteresowanych" - stwierdził prof. Cieślak. (PAP)

Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera