Chemik z Poznania z prestiżowym grantem ERC

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr inż. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej został laureatem prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań - poinformowała uczelnia. Za prawie 1,4 mln euro naukowiec będzie badał mechanizmy starzenia systemów magazynowania i konwersji energii.

Dr inż. Krzysztof Fic jest pracownikiem Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Od Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council - ERC) otrzymał "Starting Grant" w wysokości prawie 1,4 mln euro. Będzie to pierwszy projekt ERC Starting Grant realizowany na poznańskiej uczelni.

W ramach przyznanego mu grantu, dr Fic będzie realizował 5-letni projekt zatytułowany "\'If immortality unveil…\'– development of the novel types of energy storage systems with excellent long-term performance". Jak poinformowała Politechnika Poznańska naukowiec chce przeprowadzić nowatorskie badania związane z mechanizmami starzenia systemów magazynowania i konwersji energii, jak również zaprojektować nowe układy o zdecydowanie lepszej trwałości i parametrach użytkowych.

Dr Fic jest również laureatem m.in. programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz organizowanego przez FNP konkursu popularyzatorskiego INTER.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku. (PAP)

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera