Ministerstwo Edukacji i Nauki

02.08.2021
PL EN
21.08.2017 aktualizacja 21.08.2017

Łącz przyjemne z pożytecznym: zagraj w grę, pomóż ekonomistom!

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Granie w gry na komórce nie musi być bezproduktywne. A eksperymenty naukowe nie muszą mieć tradycyjnej formy. Ekonomiści z amerykańskiej uczelni - w tym Polak - opracowali grę na smartfon - Blues and Reds - dzięki której zdobywają informację o tym, jak podejmuje się decyzje.

Konrad Grabiszewski jest profesorem ekonomii na University of Miami (USA). "Razem z kolegą z wydziału - Alexem Horensteinem - stworzyliśmy pierwszy na świece >>mobile experiment<<" - opisuje PAP badacz. Wyjaśnia, że chodzi o grę na smartfony (systemy iOS i Android), która jest dla nich źródłem danych do badań naukowych.

W grze "Blues and Reds" gracze mają do pokonania 58 poziomów. Każdy poziom to osobne zadanie. Gracz na zmianę z komputerem wybierają drogę dla pojazdu kosmicznego (RoboToken). Gracz dąży do tego, żeby w ostatnim ruchu pojazd wylądował na niebieskim polu, a komputer - chce zakończyć na czerwonym. Chodzi o to, żeby pokonać przeciwnika.

"Co nas interesuje z naukowego punktu widzenia? Dla nas najważniejsze jest to, ilu graczy jest w stanie przejść poszczególne poziomy. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia, jak ludzie postrzegają i rozwiązują problemy strategiczne" - deklarują badacze. Projekt ma rzucić nowe światło na teorię gier. I pozwoli rozwinąć coraz dokładniejsze teorie związane z zachowaniami podczas interakcji.

"Opracowaliśmy Blues and Reds, żeby lepiej zrozumieć, które zadania interaktywne ludzie są w stanie rozwiązać i aby odkryć, co sprawia, że jedne problemy są dla nich trudniejsze niż inne" - piszą badacze o swoim projekcie.

Zwracają uwagę, że warto w naukach społecznych korzystać z nowych możliwości, jakie dają urządzenia mobilne. Podkreślają, że dzięki nowym technologiom można np. prowadzić lepsze eksperymenty i docierać - potencjalnie - do milionów odbiorców. A dzięki temu uzyskiwać bardziej reprezentatywne wyniki.

Gra "Blues and Reds" jest całkowicie bezpłatna i nie ma w niej reklam. Szczegóły na stronie projektu: http://www.bluesandreds.com/  

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021