Śląskie/ Wkrótce 30. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 03.08.2013
Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 03.08.2013

Zespoły ludowe m.in. z Algierii, Serbii, Turcji, Włoch, Zimbabwe i Polski wystąpią w kilku miastach woj. śląskiego podczas 30. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, który rozpocznie się 26 sierpnia. Pierwszy koncert – w Ustroniu.

Festiwal jest największą w regionie studencką imprezą folklorystyczno-kulturalną. W wieloletniej historii imprezy udział wzięło ponad 300 zespołów z niemal wszystkich kontynentów.

Podczas tegorocznej – jubileuszowej – edycji zaprezentuje się dziesięć zespołów folklorystycznych z Niemiec, Zimbabwe, Algierii, Słowacji, Włoch, Serbii, Turcji, Irlandii oraz Polski. Niektórzy artyści są już znani śląskiej publiczności, ponieważ na imprezie zaprezentują się kolejny raz.

Muzyka ludowa w wykonaniu tegorocznych artystów zabrzmi w kilku miastach woj. śląskiego: Ustroniu, Cieszynie, Chorzowie, Katowicach oraz Tychach. Będą to zarówno koncerty galowe, m.in. w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, jak i plenerowe – np. na cieszyńskim wzgórzu zamkowym. Nie zabraknie też barwnych korowodów ulicami miast m.in. katowicką ul. Mariacką.

Spośród wszystkich artystów najdalej do Polski mają członkowie grupy UZambezi Performing Arts. Specjalizują się oni w muzyce gospel i tradycyjnej muzyce południowoafrykańskiej, śpiewanej a capella, czyli bez towarzyszenia jakichkolwiek instrumentów.

Algierską kulturę zaprezentują artyści z zespołu o nazwie "Fen Bladi", co oznacza "sztuka mojego kraju". W ich repertuarze znajdują się tradycyjne tańce każdego regionu Algierii. Tańcom takim jak Nhari, Alaoui, Targui, Chaoui, Kabyle czy Staifi towarzyszą też tradycyjne pieśni.

Widzowie obejrzą też m.in. tańce irlandzkie w wykonaniu zespół "Trim the Velvet" z Belfastu, tradycyjne tańce włoskie, takie jak tarantella, a także tańce z różnych regionów Turcji.

Polski folklor reprezentować będą dwa zespoły: Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego (gospodarz festiwalu) oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Ci pierwsi w swym repertuarze posiadają zarówno pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska czy Beskidów Śląskich i Żywieckich, jak i tańce narodowe, jak kujawiak, oberek, krakowiak, mazur i polonez. Trzon zespołu stanowią studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego.

Z kolei na repertuar zespołu z Cieszyna składają się przede wszystkim tradycyjne tańce, melodie i pieśni z regionu cieszyńskiego właśnie, choć nie brakuje też folkloru z regionu sądeckiego, rzeszowskiego, opolskiego oraz tańców podhalańskich i narodowych.

30. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny potrwa do 3 września. Organizatorem imprezy jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego.

Festiwal od lat figuruje w kalendarium CIOFF – Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działającej pod auspicjami UNESCO. Spośród innych wydarzeń o takim charakterze wyróżnia się jednak tym, że jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie. (PAP)

akp/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera