Dwa ze składników preparatów z filtrem UV pomagają zniwelować objawy stwardnienia rozsianego u myszy - wykazały badania, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, uszkadzającą centralny układ nerwowy (układ odpornościowy niszczy osłonkę mielinową komórek nerwowych własnego organizmu).
Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin badali skuteczność działania różnych długości fal promieniowania UV na myszy, stanowiące model stwardnienia rozsianego. Grzbiety gryzoni ogolono, a w przypadku połowy zaaplikowano filtr chroniący przed promieniowaniem.
Okazało się, że u myszy, które posmarowano filtrem, nastąpiła poprawa w zakresie objawów stwardnienia rozsianego, nawet wówczas, gdy nie były one poddane działaniu promieniowania. Wtedy naukowcy przyjrzeli się uważniej składnikom filtrów, żeby ustalić, które z nich mogą być odpowiedzialne za ten rezultat. Zidentyfikowali dwa: salicylan oktylu oraz kwas benzoesowy.
Badacze podejrzewają, że pozytywny wpływ składników kremu przeciwsłonecznego może być związany z mniejszą produkcją przez myszy cyklooksygenazy, enzymu obecnego często w zmianach zapalnych towarzyszących stwardnieniu rozsianemu. Nie wiadomo jednak czy salicylan oktylu i kwas benzoesowy zadziałałyby w podobny sposób na ludzi.
Podczas dalszych badań naukowcy zamierzają zrozumieć mechanizm działania tych składników.(PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.