Algorytm idealnego selfie

Ilustr. Fotolia
Ilustr. Fotolia

Naukowcy opracowali aplikację na smatrfony, która pomaga użytkownikom opanować sztukę robienia idealnych „selfie”. Za jej działanie odpowiada algorytm, który podpowiada użytkownikowi, gdzie umieścić aparat, aby uzyskać jak najlepsze zdjęcie.

Z zasadami działania aplikacji, której autorami są informatycy z University of Waterloo (Kanada), można zapoznać się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=n-hQk8j4rxY&feature=youtu.be

"Zdjęcia typu >selfie< stają się coraz bardziej powszechnym sposobem wyrażania siebie i swoich doświadczeń. Jednak nie wszystkie tworzone są optymalnie - mówi prof. Dan Vogel, kierownik grupy badawczej pracującej nad innowacyjnym rozwiązaniem. - W przeciwieństwie do innych aplikacji, które poprawiają zdjęcie już po jego wykonaniu, nasz system pokazuje użytkownikowi, co zrobić, aby jego zdjęcie od razu wyglądało bardzo dobrze. To narzędzie do nauki".

W opracowaniu algorytmu Vogel i jego współpracownicy posłużyli się setkami cyfrowych skanów zdjęć ludzi o przeciętnej aparycji. Na podstawie takich "selfie" wyznaczyli kilka typów kompozycji ujęcia, uwzględniających kierunek padania światła, pozycję twarzy, bliskość aparatu itp.

Aby określić, jakie ujęcia podobają się odbiorcom najbardziej, korzystali z usługi crowdsourcingu. Udostępniali różne propozycje wirtualnych zdjęć w internecie i zliczali ilość głosów oddanych na każde z nich. Następnie, dzięki technikom modelowania matematycznego, opracowali algorytm, który jest w stanie poprowadzić ludzi przez proces robienia zdjęcia tak, aby uzyskać "selfie" idealne.

W kolejnym etapie eksperymentu porównano oceny "selfie" wykonanych przez prawdziwych użytkowników z użyciem innowacyjnej aplikacji oraz standardowego aparatu w smartfonie. Okazało się, że w porównaniu do zwykłego aparatu aplikacja zwiększała atrakcyjność zdjęcia w oczach odbiorów o 26 proc.

"To dopiero początek możliwości, jakie daje taka aplikacja - mówi Vogel. - W następnej kolejności poszerzymy nasz algorytm o takie aspekty, jak fryzura użytkownika, rodzaj uśmiechu, a nawet ubranie, które ma na sobie".

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera