Jesteś studentem, naukowcem, i nie wiesz, jak o swoich badaniach opowiadać innym? Albo i wiesz, jak to robić, ale chcesz tę umiejętność doskonalić? Przekonaj nas, że właśnie do Ciebie powinien trafić podręcznik "Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko".
Jak opowiedzieć o badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię? Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów? Jak zapanować nad konferencyjną tremą? - na te i wiele innych pytań odpowiada książka \"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko\" autorstwa dra hab. Piotra Wasylczyka.
Piotr Wasylczyk dobrze wie, o czym pisze: jest nie tylko adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i visiting lecturer na Univeristy College London, ale też stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i finalistą polskiej edycji konkursu Fame Lab w 2016 roku. Nie mogąc ścierpieć nudnych i niezrozumiałych wystąpień na konferencjach naukowych, zaczął nauczać sztuki prezentacji, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem również na innych uczelniach, w studenckich kołach naukowych i firmach high-tech w Polsce i za granicą.
Jak zaznacza autor, w historii nauki przełomowe odkrycia, nowe metody pomiarowe czy oryginalne teorie porządkujące wiedzę należą do rzadkości. \"Codziennością pracy naukowej, a w konsekwencji również naukowych prezentacji, jest orka na dość jałowej glebie, która może co prawda regularnie wydawać lepsze lub gorsze plony (zależnie od jakości ziarna, umiejętności rolnika oraz wielu czynników losowych), ale wyobrać garnek złota udaje sie jedynie nielicznym. Czy zatem w ogóle możliwe jest przedstawienie mało spektakularnych wyników w atrakcyjny sposób?\" - pisze.
Według Wasylczyka pokazanie drogi, która pozwalała do tych odkryć dojść - jako ciekawej przygody w wymiarze intelektualnym oraz szerszym, ludzkim - jest jednak jak najbardziej możliwe, a \"przy pewnym wysiłku i po zdobyciu paru umiejętności można zajmująco opowiadać o nauce\".
Jak to robić? - mówi o tym jego książka, wydana nakładem wydawnictwa PWN.
W ramach patronatu medialnego nad książką Serwis Nauka w Polsce PAP przekaże w ręce Czytelników trzy egzemplarze \"Praktycznego poradnika\". Zainteresowani powinni przekonać nas, że poradnik ma trafić właśnie do nich.
Formularz konkursowy można znaleźć tu.
Wypowiedź może mieć maksymalnie trzy zdania. Na odpowiedzi czekamy do poniedziałku 3 lipca. Trzy najciekawsze nagrodzimy i opublikujemy.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.