Jak opowiedzieć o badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię? Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów? Jak zapanować nad konferencyjną tremą? - na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko".
Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcą w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób prezentować wyniki swoich badań na konferencjach, sympozjach czy seminariach.
Ze statystyk autora publikacji (obejmujących głównie fizykę, inżynierię materiałową i nauki o życiu) wynika, że tylko 10-20 proc. z prezentacji wygłaszanych podczas konferencji, seminariów i wydziałowych konwersatoriów jest naprawdę ciekawych i inspirujących. \"Reszta jest często trudna do zniesienia przez 20 minut, nie mówiąc już o dłuższych wystąpieniach\" - zauważa. Stąd pomysł napisania książki, która temu problemowi mogłaby zaradzić.
Autor publikacji - dr hab. Piotr Wasylczyk - prowadzi czytelnika krok po kroku: od selekcji materiału do prezentacji, przez wybór struktury opowiadania, do ćwiczeń ułatwiających efektywną pracę z głosem i ciałem na scenie. Prezentuje na przykładach, jak z przeładowanych, nieczytelnych slajdów zrobić świetne ilustracje do wystąpienia. W książce znalazły się też praktyczne wskazówki, kiedy i jak używać rekwizytów. Osobny rozdział poświęcono przygotowywaniu plakatów konferencyjnych - tzw. posterów.
W książce \"Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko\" zawarty jest konferencyjny savoir-vivre w pigułce. Całość napisano swobodnej formie. Autor przedstawia czytelnikom proces projektowania, tworzenia i wygłaszania prezentacji - od pierwszych szkiców ołówkiem na kartce po konferencyjną scenę. Nie jest to typowy, nudny podręcznik - na kartach ksiązki zaproponowano wiele nieoczywistych rozwiązań: od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków - po prezentacje na tablicy, od slajdów bez tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów.
Autor, dr hab. Piotr Wasylczyk, jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i visiting lecturer na Univeristy College London. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i finalistą polskiej edycji konkursu Fame Lab w 2016 roku. Nie mogąc ścierpieć nudnych i niezrozumiałych wystąpień na konferencjach naukowych, zaczął nauczać sztuki prezentacji, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem również na innych uczelniach, w studenckich kołach naukowych i firmach high-tech w Polsce i za granicą.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa PWN. Serwis Nauka w Polsce PAP jest jej patronem medialnym.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.