Rektor UG: po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

Doktorat wdrożeniowy ma istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki; projekty omówione w dysertacjach będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce - mówi PAP rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała.

W kwietniu Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała powiedział PAP, że jest to część pierwszego etapu zmian w szkolnictwie wyższym. Doktorat wdrożeniowy ma jego zdaniem istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki.

"To jest stopień, który będzie dotyczył doktoratów, które powstaną na miejscu pracy doktoranta, w konkretnym przedsiębiorstwie" - powiedział prof. Gwizdała. Wyjaśnił, że po obronie projekty omówione w dysertacjach, będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce. Dodał, że program jest "dedykowany do nauk eksperymentalnych".

Jerzy Gwizdała zwrócił uwagę na istotny walor finansowy tego programu. "Studenci będą otrzymywali dosyć wysokie stypendium, będą to studia stacjonarne. Na poziomie wynagrodzenia asystenta i dodatkowe wynagrodzenie u przedsiębiorcy, u którego będą przygotowywać swój doktorat" - wyjaśnił. Jego zdaniem doktorat wdrożeniowy to korzyść nie tylko dla gospodarki, ale - jak stwierdził - "również dla tych młodych doktorów, którzy gdy zostaną wypromowani, będą już mieli pierwsze osiągnięcia w zakresie wdrożeń".

PAP - Nauka w Polsce

mni/ hgt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera