Ponad 1100 różnych projektów – m.in. warsztatów, pokazów, wykładów, gier - zgłosiły uczelnie i instytucje na Lubelski Festiwal Nauki, który odbędzie się we wrześniu. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.
Lubelski Festiwal Nauki organizowany będzie już po raz czternasty. Hasłem tegorocznej edycji jest "Nauka – między tradycją a współczesnością".
"Miasto Lublin obchodzi 700-lecie, a Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi 100-lecie. To ważne daty i chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom Lublina - niezależnie od tego, ile mają lat - na to miejsce i na tę przestrzeń, w której żyją i się rozwijają" – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej prof. Iwona Niewiadomska, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - głównego organizatora tegorocznego Festiwalu.
Głównym celem Festiwalu, który będzie się odbywał w ostatnim tygodniu września, jest upowszechnianie szeroko rozumianej nauki. Dotychczas zgłoszonych zostało ponad 1100 projektów – warsztatów, pokazów, eksperymentów, gier miejskich, konkursów – przeznaczonych dla różnych grup wiekowych - dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.
Projekty te przygotowały głównie lubelskie uczelnie – Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Festiwalu biorą też udział 22 różne instytucje – m.in. instytuty naukowe, szkoły, muzea - z Lublina i regionu.
Na festiwal naukowcy przygotowali różne projekty dotyczące m.in. ochrony zdrowia, ogrodnictwa, filozofii, ochrony środowiska, kultury. Można będzie m.in. uczestniczyć w zajęciach symulacji powodzi za pomocą profesjonalnych modeli hydrologicznych, w warsztatach dotyczących dawnej i współczesnej diagnostyki pojazdów, wirtualnego budowania miasta, projektowania paneli fotowoltaicznych lub też dowiedzieć się, jak wytwarza się prąd ze śmieci. Będą też zajęcia dotyczące zachowań różnych zwierząt m.in. psów, koni, pszczół. Zaplanowano też warsztaty reżysersko – operatorskie, wokalne, bębniarskie, pisania gęsim piórem. Będą też zajęcia dotyczące wytwarzania naturalnych kosmetyków, a także porady dietetyków.
Gala inauguracyjna Festiwalu odbędzie się 25 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Studencki teatr ITP zaprezentuje na niej musical pt. „Prorok”. Festiwal zakończy Lubelski Piknik Naukowy 30 września na Placu Litewskim w centrum Lublina.
Na wiele festiwalowych wydarzeń i projektów obowiązują zapisy. Można ich dokonywać na stronie internetowej Festiwalu.
W poprzedniej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki było ponad 1,2 tys. projektów głównie lubelskich uczelni, na które zapisało się ponad 40 tys. uczestników. (PAP)
ren/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.