Kontakt z tabletem może opóźnić rozwój mowy u dziecka

Coraz więcej dzieci zaczyna używać tabletów i smartfonów zanim jeszcze wypowiada pierwsze zdanie. Badania wskazują jednak, że taka tendencja może opóźniać rozwój mowy - informuje Amerykańska Akademia Pediatryczna.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z The Hospital for Sick Children (SickKids) w Toronto wzięło udział 894 kanadyjskich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Informacje o czasie, który dziecko spędzało ze smartfonem lub tabletem, uzyskiwano od rodziców. Dzieci regularnie badano także pod kątem postępów w rozwoju mowy.

Okazało się, że 20 proc. maluchów przed 18 miesiącem życia korzystało ze smartfona lub tabletu średnio przez 28 minut dziennie.

W czasie trwających przez kolejne lata obserwacji badacze ustalili, że im więcej czasu dziecko spędzało z urządzeniem, tym większe było ryzyko opóźnień w rozwoju mowy. Z każdym wydłużeniem czasu spędzanego z tabletem lub smartfonem o 30 minut, ryzyko wolniejszego rozwoju mowy wzrastało o 49 proc. Nie zaobserwowano natomiast zależności pomiędzy korzystaniem z tych urządzeń a innymi opóźnieniami w rozwoju kompetencji komunikacyjnych, takich jak gesty czy interakcje społeczne.

Jak komentuje autorka analizy dr Catherine Birken, korzystanie z tabletów i smartfonów przez dzieci poniżej 18. miesiąca życia występuje dość często, dlatego ważna jest kontynuacja badań, by lepiej zrozumieć wpływ tych urządzeń na inne aspekty wczesnego rozwoju. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera