Kos lubi światła wielkiego miasta

Choć nadmiar związanego z ludzką działalnością światła przeszkadza wielu gatunkowym zwierząt, dla pospolitego w Europie kosa wydaje się on korzystny – informuje „Journal of Avian Biology”.

Tak zwane zanieczyszczenie światłem to wyemitowane w złym kierunku światło, padające nie tylko na chodnik czy ulicę, ale także otoczenie - trawniki, drzewa czy ściany budynków. „Niepotrzebne” światło reklam świetlnych, lamp ulicznych bez kloszy czy reflektorów oświetlających zabytki jest rozpraszane w atmosferze, co powoduje jej „świecenie”, tak zwaną łunę miejską. W efekcie w centrach miast jedynym widocznym w nocy ciałem niebieskim bywa Księżyc.

Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie światłem może zaburzać migrację i proces reprodukcyjny ptaków, wpływać niekorzystnie na zachowanie nietoperzy czy populację owadów. Całonocne oświetlenie zaburza ludzki rytm dobowy, co może powodować lub nasilać choroby cywilizacyjne.

Jak jednak wykazały badania dr Anji Russ z Centrum Badania Środowiska imienia Helmholtza w Lipsku, kosy zwyczajne (Turdus merula) wybierają na gniazda miejsca w pobliżu ulicznych świateł i świetnie się tam czują. W jasno oświetlonych miejscach składają jaja o tydzień wcześniej, niż kosy żyjące w ciemnym lesie, i mają większe szanse na wychowanie piskląt. Jak przypuszcza badaczka, dobrze oświetlone otoczenie może chronić ptaki przed nietolerującymi nadmiaru światła drapieżnikami.

Kos zwyczajny jest gatunkiem leśnym, jednak z łatwością przystosował się do życia w mieście. Wiadomo, że na terenie Niemiec kosy gnieżdżą się w miastach co najmniej od dwustu lat.

Dalsze badania mają wyjaśnić, czy to na pewno światło jest czynnikiem sprzyjającym kosom. Naukowcy chcą zatem rozjaśnić leśne miejsca lęgowe, zaś miejskie pogrążyć w ciemności.

Nie ma natomiast wątpliwości, że ptakom i ludziom szkodzi hałas. Przeprowadzone w Belo Horizonte (Brazylia) badania Viniciusa Goularta z brytyjskiego University of Salford wykazały, że hałas zmniejsza liczebność i różnorodność gatunków ptaków występujących w miejskich parkach. Dźwięki pozwalają ptakom zarówno komunikować się, jak i znajdować pożywienie. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera