Wczesne wykrywanie choroby Alzheimera dzięki rysunkom

Trudności z rozpoznawaniem nowych obiektów – na przykład rysunkowych postaci - mają związek z występowaniem choroby Alzheimera w rodzinie – informuje “Journal of Alzheimer\'s Disease”.

Neurodegeneracyjna choroba Alzheimera charakteryzuje się stopniowym pogarszaniem pamięci i zdolności poznawczych oraz zmianami w zachowaniu. W mózgu pojawiają się charakterystyczne blaszki beta-amyloidu oraz neurofibrylarne splątki tau. To najczęściej występująca postać demencji - szacuje się, że stanowi od 60 do 80 proc. przypadków. Jej wcześniejsze wykrywanie mogłoby umożliwić opracowanie skutecznych terapii – leczenie podjęte, gdy choroba nie spowodowała jeszcze nieodwracalnych zniszczeń, miałoby większe szanse powodzenia. Jako jedne z pierwszych atakowane są części mózgu związane z rozpoznawaniem obrazów oraz pamięcią.

Jak wykazała dr Emily Mason z University of Louisville, rysunkowe postacie zwane "Greebles" mogą być przydatne w wykrywaniu choroby Alzheimera na dziesiątki lat przed pojawieniem się jej typowych objawów czy zmian widocznych w badaniu obrazowym mózgu. Osoby z genetyczną predyspozycją do zachorowania mają bowiem większe trudności ze znajdowaniem różnic pomiędzy Greebles, niż osoby bez takich predyspozycji.

Badania przeprowadzone zostały na grupie osób w wieku od 40. do 60. lat, których co najmniej jedno z rodziców miało rozpoznanego Alzheimera. Grupę kontrolną stanowiły osoby w tym samym wieku, w których najbliższej rodzinie choroba nie występowała. Badanym pokazywano obrazy różnych przedmiotów, twarzy i scen – oraz Greebles. Osobom z genetycznym obciążeniem wyraźne trudności sprawiało znajdowanie różnic pomiędzy obiektami z tej ostatniej kategorii – twarze, przedmioty czy sceny obie grupy rozpoznawały równie sprawnie, ale w przypadku Greebles osoby bez genetycznego obciążenia znajdowały różnice w 87 proc. przypadków, gdy mające alzheimera w rodzinie – w 78 proc.

Jak wyjaśnia dr Mason, Greebles to coś, czego większość ludzi nigdy nie widziała, w dodatku są bardzo do siebie podobne. Dalsza obserwacja ma wyjaśnić, czy osoby słabo radzące sobie z testem w przyszłości zachorują na Alzheimera. Rysunkowy test jest bardzo tani i mógłby pomoc w przewidywaniu, u kogo rozwój choroby jest najbardziej prawdopodobny i warto rozpocząć profilaktyczne leczenie lub zmienić styl życia (zachorowaniu sprzyjają długotrwałe siedzenie, wysokotłuszczowa dieta, otyłość palenie i brak aktywności społecznej oraz intelektualnej). (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera