Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
27.03.2017 aktualizacja 27.03.2017

W środę i czwartek w Lublinie konferencja programowa NKN o jakości nauczania

Doskonałość edukacji akademickiej będzie tematem kolejnej konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki. Spotkanie - transmitowane na żywo w Internecie - odbędzie się w środę i czwartek (29 i 30 marca) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II.

Rejestracja na konferencję już się zakończyła, ale wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Narodowego Kongresu Nauki.

To już 6. z cyklu konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki. Tematem lubelskiej konferencji jest "Doskonałość edukacji akademickiej – jak przeorientować uczelnie na jakość kształcenia".

Organizatorzy konferencji zwracają uwagę, że ilościowo w Polsce osiągnięto sukces - kształcenie na poziomie wyższym obejmuje niemal połowę kolejnych roczników młodzieży. Drugą stroną medalu jest jednak powszechnie dostrzegana obniżenie znaczenia dyplomów dla pracodawców.

"Środki publiczne na kształcenie studentów do tej pory dzielone były w znacznej mierze w oparciu o kryteria ilościowe, co nie sprzyjało wzrostowi jakości kształcenia; pewne działania w tym kierunku już zostały podjęte. Zmiany wymaga system oceny jakości kształcenia - tak, aby by uchwycić rzeczywiste efekty, a nie sprawność w tworzeniu dokumentacji" - zaznaczono w zapowiedzi konferencji.

Zdaniem organizatorów spotkania, poprawy wymaga również porównywalność polskich dyplomów ukończenia uczelni na poszczególnych poziomach kształcenia - z dyplomami innych krajów o rozwiniętej edukacji.

"Należy odpowiedzieć na pytanie, czy ministerstwo powinno oddziaływać na ofertę edukacyjną przez politykę kontraktowania kierunków studiów, a jeśli tak, to jak powinno to robić. Rozważenia wymaga wprowadzenie zmian w organizacji toku kształcenia (3+2+4 czy 4+[1]+4). Absolwenci muszą być lepiej przygotowani do startu zawodowego, ale poprawy wymaga też poziom ogólnego wykształcenia i kompetencji społecznych" - zapowiedziano.

Podczas konferencji ma też być poruszany problem "niezbyt wysokiego poziomu kandydatów na studia (efekty pracy szkół średnich)". "Być może trzeba powrócić do prowadzenia egzaminów wstępnych i innych działań selekcyjnych przy przyjęciu na studia lub dopuścić do ich wprowadzenia przez uczelnie na mocy przepisów wewnętrznych (oznacza to jednak zmniejszenie rangi matury)" - napisano na stronie konferencji.

Konferencja rozpocznie się 29 marca o godz. 10 w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Aleje Racławickie 14). Spotkanie otworzy rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. Po nim głos zabierze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Konferencja jest jednym ze spotkań poprzedzających Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się w Krakowie we wrześniu 2017 roku. Wtedy ogłoszone mają być szczegóły dotyczące zmian ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Ustawa 2.0).

Program konferencji programowej NKN oraz więcej informacji na temat konferencji opublikowane są na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024