UKSW i WIM w ciągu dwóch lat utworzą Wydział Medyczny

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowy Instytut Medyczny w ciągu dwóch lat mają utworzyć w Warszawie Wydział Medyczny. List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek w siedzibie uczelni.

Nowy ośrodek kształcenia – jak zapowiadają jego inicjatorzy – ma się odróżniać się od działających dotychczas w kraju. Ma edukować cywilów, którzy zostaną przygotowani m.in. do profesjonalnego reagowania na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa związane z terroryzmem czy konfliktami o charakterze hybrydowym.

Otwarcie Wydziału Medycznego przy UKSW planowane jest w ciągu dwóch lat. Plany przewidują przyjęcie na pierwszy rok ok. 60-70 studentów na kierunek lekarski. Inicjatorzy zamierzają na wydziale medycznym utworzyć z czasem także inne kierunki. Za przygotowanie zawodowe będą odpowiadać specjaliści z WIM; wykładowcy UKSW mają dbać m.in. o kształcenie postaw etycznych i wiedzę z zakresu nauk humanistycznych.

"Przedstawiciele WIM zaangażowani w projekt otrzymają dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych, co jest ważne dla prowadzenia badań podstawowych. Uniwersytet skorzysta zaś z wieloletniego doświadczenia WIM w zakresie praktycznego wykorzystania i wdrażania wyników badań naukowych" – wyjaśnił rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Zapowiedział, że przy konstruowaniu programu dydaktycznego planowane jest zwiększenie liczby godzin zajęć z zakresu nauk humanistycznych. "Kształcenie przyszłych lekarzy chcielibyśmy ubogacić też naukami o komunikacji, które rozwijamy" – powiedział rektor.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak podkreślał, że przy kształceniu kadr będą wykorzystywane doświadczenia, jakie personel WIM wyniósł ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych, niesienia pomocy rannym żołnierzom oraz Polakom, którzy ucierpieli w wyniku zamachów terrorystycznych poza granicami kraju. Zaznaczył, że wydział ma być elitarny, zarówno jeśli chodzi o ofertę szkoleniową, jak i liczbę studentów. Zastrzegł, że oferta nowej jednostki "nie będzie powieleniem zadań Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu w Łodzi, kształcącego lekarzy wojskowych" – zastrzegł gen. Gielerak.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że współpraca UKSW i WIM – "spotkanie wartości i najwyższego profesjonalizmu" - przyniesie doskonałe efekty.

Przy podpisaniu listu byli obecni - oprócz Radziwiłła - także m.in. przedstawiciele MON, MNiSW, władz samorządowych i NFZ oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Katarzyna Lechowicz Dyl (PAP)

ktl/ karo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera