Filozof i historyk, prof. Krzysztof Pomian otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Zadecydował o tym Senat uczelni - poinformował PAP jej rzecznik Tomasz Boruszczak. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w maju.
Jak wyjaśnił, z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przyznanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Pomianowi wystąpiły do Senatu Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) rady wydziałów filozoficzno-historycznego i filologicznego.
Zdaniem jednego z recenzentów postępowania prof. Rafała Stobieckiego z UŁ, profesor Pomian należy do nielicznego grona polskich humanistów, których autorytet i dorobek naukowy daleko wykraczają poza granice naszego kraju. W jego przekonaniu, „w osobie prof. Pomiana władze Uniwersytetu Łódzkiego honorują przedstawiciela najlepszych tradycji polskiej inteligencji, wielkiego uczonego i humanistę”.
Z kolei promotor prof. Elżbieta Jung – również z UŁ – zwraca uwagę, że jako filozof, prof. Pomian interesuje się przede wszystkim problematyką poznania; jako historyk, zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią wiedzy historycznej oraz zbieractwa i muzeów.
Dodaje, że pisane po polsku, a od 1973 r. przeważnie po francusku, jego książki i artykuły były tłumaczone na około dwudziestu języków.
Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w dniu święta Uniwersytetu Łódzkiego 24 maja.
Jak informuje Boruszczak, prof. Krzysztof Pomian w latach 1952-1957 studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie obronił pracę doktorską i habilitacyjną i gdzie pracował w Katedrze Historii Filozofii Narodowej. W 1966 został wykluczony z PZPR, w 1968 r. stracił pracę na uczelni.
Pięć lat później wyjechał do Francji, gdzie został profesorem Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Profesorem nauk humanistycznych w Polsce został w 1998 r. Związany jest z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W 2001 r. objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu w Genewie. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej w 2011 i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2012 r.
Boruszczak przypomina, że od 1949 roku tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymało prawie 100 wybitnych postaci – Polaków i cudzoziemców, między innymi: Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, ks. Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Lady Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Jose Manuel Barroso, Amos Oz, Krzysztof Zanussi, Umberto Eco.
PAP - Nauka w Polsce
jaw/ je/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.