Otyłość osłabia strukturę kości

Otyłość powoduje u nastolatków utratę masy kostnej, co może wpływać na zwiększone ryzyko złamań – informują badacze z Massachusetts General Hospital (USA).

Na podstawie pomiaru mineralnej gęstości kości i mikroarchitektury tkanki kostnej oraz oszacowaniu składu ciała, w tym zawartości tkanki beztłuszczowej oraz tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej, amerykańscy naukowcy stwierdzili, że otyłość wpływa u nastolatków na niszczenie struktury kości.

Badanie wykazało, że młodzi ludzie o podwyższonym wskaźniku masy ciała (BMI) cechują się większą porowatością istoty zbitej – zewnętrznej warstwy budulcowej kości. Z kolei osoby o większej masie mięśniowej (większej zawartości tkanki beztłuszczowej) mają gęstszą i bardziej spójną istotę gąbczastą – wewnętrzną warstwę budulcową kości zapewniającą ich elastyczność.

„Istnieje kilka mechanizmów, poprzez które tłuszcz trzewny wywiera negatywny wpływ na kości. Tłuszcz trzewny powoduje wydzielanie substancji, które sprzyjają powstawaniu przewlekłego stanu zapalnego; z kolei przewlekły stan zapalny stymuluje formowanie się osteoklastów – komórek rozpuszczających i wchłaniających tkankę kostną. W dodatku komórki tłuszczowe przechwytują witaminę D, która jest istotna dla zdrowia kości” – mówi koordynatorka badania dr Miriam A. Bredella.

W organizmach otyłych nastolatków specjaliści stwierdzili również mniej hormonu wzrostu, który także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury tkanki kostnej.

„Adolescencja to okres, w którym osiąga się szczytową masę kostną, dlatego utrata masy kostnej w tym czasie stanowi poważny problem” – podkreśla dr Bredella.

„Najlepszym sposobem na zapobieżenie utracie tkanki kostnej jest zdrowa dieta zawierająca odpowiednie ilości wapnia i witaminy D oraz ćwiczenia – w naszym badaniu wykazaliśmy, że masa mięśniowa jest dobra dla zdrowia kości” – dodaje badaczka.

W badaniu uczestniczyło 23 nastolatków o średniej wieku wynoszącej 17 lat i przeciętnym wskaźniku masy ciała (BMI) osiągającym 44 kg/m2.

Rezultaty badania zostaną zaprezentowane na konferencji Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej, która odbędzie się w dniach 27 listopada – 2 grudnia w Chicago (USA). (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera