Zawody robotów w łódzkiej Manufakturze - w sobotę

Każdy, kto chce zobaczyć roboty – duże i małe – które walczą, biegają, ścigają się niczym bolidy Formuły 1, powinien zajrzeć w najbliższą sobotę do łódzkiej Manufaktury. W tym dniu zaplanowano międzynarodowe zawody robotów - Sumo Challenge 2016.

Jak informuje PAP Life Agnieszka Danowska z Manufaktury, roboty startować będą w piętnastu różnych kategoriach. Za ich budowę oraz przygotowanie do turniejowych zadań odpowiedzialni są studenci uczelni technicznych z Polski i zagranicy, uczniowie techników, pasjonaci robotyki – w sumie 150 osób.

Danowska przypomina, że zawody w Manufakturze mają już kilkuletnią tradycję. "To jedna z największych w świecie imprez z serii zawodów robotów, specjalnie budowanych i szykowanych do rywalizacji w poszczególnych konkurencjach" - wyjaśnia.

W tegorocznym programie Sumo Challenge, oprócz eliminacji i walk finałowych, znajdują się również warsztaty i pokazy. Współorganizatorka imprezy Izabela Pakulska zwraca uwagę, że każdego roku zawody gromadzą liczną widownię, w której dominują najmłodsi. Jak mówi, także i w tym roku młodzi pasjonaci dowiedzą się jak zbudować i zaprogramować robota. Dodaje, że przewidziano dla nich również konkursy z nagrodami.

Zawody Sumo Challenge od zawsze organizują studenci Koła Naukowego Robotyków "SKaNeR" Politechniki Łódzkiej, które w tym roku podczas imprezy w Manufakturze będzie świętować 10. rocznicę działalności.

W rotundzie galerii handlowej Manufaktury ustawiona będzie scena główna zawodów, gdzie podczas przerwy między eliminacjami a fazą finałową odbywać się będą pokazy i prezentacje naukowe. Sobotnia zabawa z robotami rozpocznie się ok. godz. 10.30, a zakończy wieczorem. (PAP Life)

jaw/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera