Traumatyczne przeżycia inaczej zmieniają mózgi kobiet i mężczyzn

Zespół stresu pourazowego ma związek ze zmianami w obrębie struktury mózgu odpowiedzialnej za emocje i empatię. Zmiany te mają jednak różny przebieg u kobiet i u mężczyzn - informują naukowcy na łamach pisma "Depression and Anxiety".

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda analizowali obrazy mózgów 59 dzieci i nastolatków w wieku od 9 do 17 lat, z których trzydzieścioro miało objawy zespołu stresu pourazowego.

Porównując je naukowcy zaobserwowali, że w przypadku chłopców z zespołem stresu pourazowego powiększona była tzw. wyspa - obszar mózgu związany z emocjami i empatią - a konkretnie jej część w okolicy bruzdy okólnej. U dziewcząt z zespołem stresu pourazowego wyraźne było z kolei zmniejszenie tego obszaru w porównaniu z grupą kontrolną.

Wyspa zazwyczaj maleje u nastolatków wraz z wiekiem, co sugeruje, że zespół stresu pourazowego może przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się tego obszaru mózgu u dziewcząt.

"Wcześniejsze badania wskazywały, że dziewczynki mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu stresu pourazowego w wyniku traumatycznych przeżyć. Nie było jednak jasne dlaczego tak się dzieje. Nasze badania wskazują, że każda z płci może doświadczać innych skutków stresu pourazowego i być może wskazane są różne rodzaje terapii" - komentuje autorka analizy dr Megan Klabunde.

"Lepsze zrozumienie różnic pomiędzy płciami dotyczących obszaru mózgu związanego z przetwarzaniem emocji może w przyszłości pozwolić opracować lepiej dostosowane metody leczenia nie tylko stresu pourazowego, ale także innych zaburzeń emocjonalnych" - dodaje badaczka.(PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera