Wirus Zika może zagrozić Azji

Rozprzestrzenienie się wirusa Zika i w Azji jest “bardzo prawdopodobne” – ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Setki przypadków zakażenia wirusem odnotowano w Singapurze, natomiast w Tajlandii potwierdzono dwa przypadki mikrocefalii (małogłowia), związane z zakażeniem płodu.

Wirusa wykryto w 70 krajach na całym świecie, w tym, co najmniej w 19 krajach regionu Azji i Pacyfiku. Przenoszący go komar jest pospolity w Azji, ponadto w tym regionie podróżuje wielka liczba ludzi.

W raporcie ogłoszonym w poniedziałek podczas dorocznej konferencji WHO w Manili organizacja stwierdza, że bardzo prawdopodobne są kolejne przypadku zakażenia wirusem Zika, a być może również nowe epidemie. Nie wiadomo, jak bardzo odporna na Zikę jest azjatycka populacja. Choć w większości przypadków zakażenie jest bezobjawowe, u kobiet w ciąży może doprowadzić do uszkodzeń płodu, takich jak mikrocefalia. Do największej jak dotąd epidemii Ziki doszło w Brazylii.

Chociaż wiadomo, że wirus obecny był w Azji od dziesięcioleci, pierwsze doniesienia o nim dotyczyły osób, w przypadku których infekcję rozpoznano po powrocie do macierzystego kraju.

Jak powiedziała kierująca WHO Margaret Chan, eksperci wciąż poszukują sposobów na radzenie sobie z wirusem. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera