W Płocku dyskutowano o czasopismach towarzystw naukowych

W piątek i sobotę w Płocku, na zaproszenie Towarzystwa Naukowego Płockiego, zgromadzili się przedstawiciele polskich towarzystw naukowych, w ramach konferencji o czasopismach wydawanych przez różnorodne naukowe stowarzyszenia specjalistyczne lub regionalne.

Organizatorem konferencji było Towarzystwo Naukowe Płockie, które jest najstarszym regionalnym towarzystwem naukowym w Polsce. Jej celem było przedstawienie działalności czasopiśmienniczej towarzystw naukowych ogólnych, specjalistycznych i naukowo-technicznych oraz analiza ich wkładu w rozwój poszczególnych dyscyplin naukowych, w upowszechnianie nauki oraz znaczenie tych czasopism dla środowisk naukowych i zawodowych, a także dla społeczności regionalnych.

W konferencji wzięły udział stowarzyszenia naukowe z różnych dziedzin, m.in. takich jak prawo, językoznawstwo, medycyna, leśnictwo, astronomia, technika, nukleonika, ludoznawstwo, numizmatyka, a także regionalne towarzystwa naukowe, np. z Częstochowy, Kalisza, Łomży, Włocławka czy Płocka. Były obecne zarówno periodyki stosunkowo młode, jak i takie z bardzo długą tradycją, np. „Przegląd Techniczny” świętujący 150-lecie istnienia, „Sylwan” ze 196-letnią tradycją czy „Urania – Postępy Astronomii” wydawana od blisko 100 lat. Okazją do organizacji konferencji był jubileusz 60-lecia kwartalnika „Notatki Płockie”, wydawanego przez Towarzystwo Naukowe Płockie.

„Ruch towarzystw naukowych rozwija się od bardzo wielu lat. Znamy się z różnych konferencji organizowanych przez poszczególne towarzystwa naukowe, ale też poprzez Radę Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN. Nasz prezes, prof. Zbigniew Kruszewski, jest przewodniczącym tej rady od trzech kadencji. Stąd kontakt z innymi towarzystwami naukowymi” - skomentował w rozmowie z PAP dr Andrzej Kansy z Towarzystwa Naukowego Płockiego, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

„W 2013 roku zorganizowano pierwszy kongres towarzystw naukowych i przy tej okazji przeprowadzono badania sondażowe na temat towarzystw naukowych i ich kondycji. W ramach tych badań zapytano m.in. o czasopiśmiennictwo i różne wydawnictwa” - powiedział Kansy.

Rozmówca wskazał, iż obecnie wydawanie czasopism przez towarzystwa naukowe wiąże się z wieloma problemami. Są to problemy organizacyjne polegające na tym, że poza ośrodkami akademickimi jest trudniej o teksty, nie jest łatwo o recenzentów, jest problem z umiędzynarodowieniem. Zdecydowanie lepiej na tym tle wypadają towarzystwa pochodzące z dużych ośrodków akademickich, np. z Poznania, Lublina czy Łodzi.

W ramach przygotowań do konferencji „Czasopisma towarzystw naukowych” rozesłano ankietę do ponad 300 towarzystw naukowych w naszym kraju. Odpowiedziało 36 towarzystw, które wydają 104 czasopisma. Organizatorzy planują wydanie drukiem materiałów przygotowanych przez uczestników konferencji.

PAP – Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera