
"Astronarium", telewizyjny serial naukowy o kosmosie, jest znów emitowany przez trzy ogólnopolskie kanały telewizyjne, m.in. TVP 1 – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które jest koproducentem programu.
"Astronarium" - reklamowane jako "program o tajemnicach kosmosu i polskich naukowcach, którzy je badają", powraca po przerwie wakacyjnej, i oprócz dotychczasowych anten ogólnopolskich, TVP 3 i TVP Polonia będzie pokazywane co tydzień także w głównym kanale Telewizji Polskiej, czyli w TVP 1.
W telewizyjnej "jedynce" będzie je można oglądać w soboty o godz. 10:30 (od 10 września), a także w piątki o godz. 8:20 (od 23 września). Pierwszy odcinek na antenie TVP 1 będzie poświęcony Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO) - wielkiej organizacji zajmującej się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi. ESO posiada olbrzymie teleskopy na pustyni Atakama w Chile. Polska stała się członkiem ESO w ubiegłym roku.
Z kolei na ogólnopolskiej antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej, program będzie pokazywany w środy (o godz. 15:35 i po północy o 00:50) i w czwartki (godz. 9:50). Tutaj premierowy odcinek będzie dotyczył badań nad początkami materii we Wszechświecie. Polscy naukowcy pracujący w laboratoriach CERN opowiedzą, w jaki sposób dzięki eksperymentom w Wielkim Zderzaczu Hadronów można poznać własności materii z początkowych chwil po Wielkim Wybuchu.
Dodatkowo, powtórki wcześniejszych odcinków będą pokazywane w TVP Polonia w środy o godz. 15:55. Zdjęcia do programu są realizowane przez ekipę TVP 3 Bydgoszcz, dlatego na tej regionalnej antenie będą dodatkowe emisje we wtorki wieczorem o godz. 20:15.
"Astronarium" to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oficjalna strona internetowa programu ma adres www.astronarium.pl. "Astronarium" jest także obecne w mediach społecznościowych, na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz na YouTube.
PAP - Nauka w Polsce
cza/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.