
Do 20 września można zgłosić chęć uczestnictwa w czwartej konferencji "Metody geofizyczne w archeologii polskiej", która odbędzie się w dniach 23-25 listopada we Wrocławiu. To największe w Polsce forum dyskusji na temat metod teledetekcyjnych w archeologii.
Spotkania odbywają się co dwa lata od 2010 r. Bierze w nich udział interdyscyplinarne grono specjalistów, którzy stosują w swojej praktyce zawodowej szeroko rozumiane metody nieinwazyjne w badaniach oraz ochronie dziedzictwa archeologicznego. Dzięki takim technologiom bez przeprowadzenia wykopalisk często możliwe jest rozpoznanie zabytków zalegających pod powierzchnią ziemi.
"Liczymy na prezentację wyników aktualnych badań, zachęcając do przedstawienia zarówno tych, które zakończyły się uzyskaniem satysfakcjonujących efektów, jak i tych mniej spektakularnych, które mogą stać się podstawą wymiany wspólnych doświadczeń" - czytamy w komunikacie organizatorów.
Inicjatorzy spotkania liczą, że będzie to okazja do dyskusji na temat teorii archeologii i geofizyki archeologicznej, studiów krajobrazowych, jak również standardów prowadzenia badań geofizycznych, sposobów ich prezentacji i interpretacji oraz archiwizowania danych. Można również zaprezentować wystąpienie dotyczące historii stosowania metod geofizycznych.
"Dyskusje prowadzone podczas poprzednich edycji konferencji pozostawiły wiele pytań bez odpowiedzi. Dlatego chcielibyśmy wrócić do tych trudnych, często budzących kontrowersje kwestii, działając na rzecz budowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy trudnym językiem geofizyki, oczekiwaniami archeologów, niecierpliwością inwestorów, racjami służb konserwatorskich oraz społecznym odbiorem naszych działań" - deklarują organizatorzy.
W tym roku szczególną uwagę organizatorzy chcą poświęcić wykorzystaniu teledetekcji w rozpoznaniu stanowisk zagrożonych realizacją inwestycji czy w inwentaryzacji konserwatorskiej, gdyż w tych przypadkach metody te nadal wykorzystywane są, w ich ocenie, rzadko. Liczą też na dyskusje na temat wypracowania uniwersalnego modelu działania związanego z ochroną konserwatorską z wykorzystaniem teledetekcji, czyli w ochronie szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego.
Organizatorami konferencji są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu oraz Fundacja Nauki „Archaeologia Silesiae”
Szczegółowe informacje o spotkaniu dostępne są na stronie: http://mgap2016.archeolodzy.org/
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.