W Poznaniu o zastosowaniu metod geofizycznych w archeologii

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

W poznańskim Muzeum Archeologicznym trwa dwudniowa konferencja (22-23 listopada) "Metody geofizyczne w archeologii polskiej". To druga odsłona spotkania – pierwsze odbyło się dwa lata temu w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Referaty i postery prezentuje kilkudziesięciu badaczy z całej Polski. W czasie pierwszego dnia konferencji wystąpili goście zagraniczni z Wielkiej Brytanii i Niemiec, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w praktyce wykorzystania geofizyki w konserwatorstwie.

Spotkania pozwalają śledzić rozwój zastosowań geofizyki w praktyce archeologicznej, na przykładzie prac prowadzonych przez polskich naukowców w kraju i zagranicą. Jak informują organizatorzy, tematem tegorocznego spotkania będzie rola metod geofizycznych w zarządzaniu i ochronie archeologicznego dziedzictwa kulturowego.

Wielkopolska jest regionem, w którym geofizyka stanowi nieodłączny element działań lokalnych i wojewódzkich służb konserwatorskich. Nieinwazyjne metody prospekcji archeologicznej są też od lat obecne w muzealnych i uniwersyteckich projektach badawczych oraz w ofercie studiów stacjonarnych i podyplomowych Instytutu Prahistorii UAM.

"Obecnie pilna staje się przede wszystkim potrzeba oceny możliwości i ograniczeń zastosowania różnego typu prospekcji w archeologicznych badaniach ratowniczych. Spotkanie w Poznaniu będzie okazją do dyskusji nad takimi zagadnieniami związanymi z geofizyką, jak: dobór metod do lokalnych warunków i potrzeb, wykrywanie i określanie zasięgu przestrzennego stanowisk archeologicznych, obrazowanie, interpretacja i weryfikacja pozyskanych danych, standardy opracowywania, publikowania i archiwizowania wyników końcowych" – wyliczają organizatorzy.

Spotkanie składają się z części referatowej i posterowej, którym towarzyszą targi usług geofizycznych.

Organizatorami konferencji są: Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronat nad imprezą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Konserwatora Zabytków oraz światowe stowarzyszenie International Society for Archaeological Prospection (ISAP).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera